A Set-based execution model for parallel prolog
  1. Tez No: 6865
  2. Yazar: IŞIK AYBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BARAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
02ET AYBAY, IŞIK Doktora Tezi, Elektrik ve Elektronik Müh. Bolümü Tez Yöneticileri s Prof. Dr. Mehmet Bar ay, Doc. Dr. Semih Bilgen Eylül 1989, 95 sayfa Prolog pfogramlama dili için son yıllarda, çeşitli paralel işletim (modeller i önerilmiştir- Bu çalışmada VEYA- paralel» ve kısıtlı VE- paralel, küme- tabanlı bir paralel Prolog modeli geliştirilmiştir. Modelde, tekraf - deneme yöntemi yerine, cözum karnelerinin bulunmasına dayalı bir yöntem kullanılmaktadır. Bir ve- terimi denenirken, model tüm çözümleri bularak bir çözüm kümesi içinde döndürmektedir. Eğer turn ve terimleri çozdea bulmuşsa, cümle basında yer alan değişkenlere bağlı olarak, bulunan cözûm kümeleri üzerinde birleştirme veya kartezyen çarpım benzeri gerekli işlemler yapı 1 maktadır. Kısıtlı VE- paralelliği, bağımsız ve- terimleri -farklı kümelere konularak ve paralel olarak isletilerek gerçekleştirilmektedir. Aynı küme içindeki ve- terimleri sıra ile islenmektedir. Program çalışırken, değişik kümelerdeki ve- terimlerinin hala bağımsız olup olmadıkları kontrol edilmekte, bağımlı hale dönüşen ve- terimlerinin kümeleri birleştirilmektedir.VEYA- paralelliğinin uygulanmasında, bir cümleye yapı. lan her paralel cagırımda, çağıran cümlenin veri çevresi çağırılan cümleye Özel veri yapılarında geçirilmektedir. Çağırılan cümleler, çağıranlarına yalnız Önceden bağlı almayan değişkenlerin bağlandıkları değerleri geçirmektedirler» Gerçekler için süreç yaratı 1 otamaktadır. f' Geliştirilen model ortak beli eki i bir cokişleyicili mimarisi için benzestiri İmi stir. Benzetisi» sonuçları Prolog programlarının bu modelle isletilmesi durumunda uygun bir hızlanma sağlanabileceğini göstermektedir. Anahtar Kelimeler s Paralel isleme, Prolog, mantıksal Di OÇ|B* «EsİSeJL âffltil* vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AYBAY, IŞIK Ph.D. in Electrical and Electronic Engineering Supervisors t Prof. Dr. Mehmet Bar ay, Assoc. Pro-f. Dr. Semih Bilgen September 1989, 95 pages Various parallel excution models have been proposed for Prolog in recent years. This study introduces a set- based parallel Prolog execution model which implements OR parallelism and restricted AND parallelism. Instead of backtracking, a solution set -based strategy is employed. In trying an and -term, the model finds all possible solutions, and these solutions are returned in a set. If all and-terms report results, the solution sets are handled by performing cartesian product or join operations depending on the variables appearing at the clause head. Restricted AND parallelism is controlled by placing independent and-terms in different sets, and executing them in parallel. And-terms in the same set are tried in a chain, one by one. The validity of the independence of and-terms in different sets are checked during run-time, and sets of and-terms which are no longer independent are merged. inIn the implementation of OR parallelism, before every parallel call to a clause, the environment of the parent clause is passed to each child in separate data structures for unification. Children clauses report only the bindings for variables which were unbound in the parent clause. No processes are created for facts, the parent process does the unification for facts. The model is simulated for a shared memory multiprocessor arhitecture, and the results show that reasonable speed-up may be attained with this model, in executing Prolog programs in parallel. Key words : Parallel processing, Prolog, logic programming. xv