Silisyum tabanlı güneş pilli hücrelerinin üretim teknolojileri ve bazı ticari silisyum güneş pillerinin elektriksel karakteristiklerinin tayini
Production technologies of silicon based solar cells and determination of electrical characteristics of some commercial silicon solar cells
  1. Tez No: 686502
  2. Yazar: SELİN GÖRMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışmasında silisyum monokristal ve polikristal güneş pili hücrelerinin elektriksel parametreleri incelenmiştir. Bunun için güneş pili hücrelerinin karanlık ve farklı ışık şiddetleri altında akım-gerilim (I-V) ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen ölçümler yardımıyla her iki güneş pilinin de ideallik faktörü (n), doyma akımı (I0) ve engel yüksekliği (B) gibi elektriksel parametrelerin yanında kısa devre akımı (I_sc), açık devre voltajı (V_oc), güç dönüşüm verimliliği(η), maksimum güç (P_max) ve doluluk faktörü (FF) gibi performans parametreleri de hesaplanmıştır. Aygıtların seri direnç değerleri ise farklı yöntemler kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar tartışılmış ve birbirleriyle kıyaslamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the electrical parameters of silicon monocrystalline and polycrystalline solar cells were investigated. For this, the current-voltage (I-V) measurements of solar cells were carriedout under dark and different light intensities. With the help of the obtained measurements, besides the electrical parameterssuch as ideality factor (n), saturation current (I0), barrierheight (B)and, the performance parameterssuch as short circuit current (Isc),open circuit voltage (Voc), power conversion efficiency (η), maximumpower (Pmaks.) and fill factor (FF) are also calculated for both solar cells. The seriesresistancevalues of devices were obtainedusing different methods. Theobtainedresultswerediscussedandcomparisonsweremadewitheachother.