Diatomitin zemin stabilizasyonunda kireçle birlikte kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of usabilty of diatomite with lime in soil stabilization
- Tez No: 686501
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE BANU İKİZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Zeminler her zaman kullanım amacına uygun özellik gösterememektedir. Bu durumda, zemin özelliklerinin iyileştirilmesi için birçok yönteme başvurulmaktadır. Zemin türüne ve istenilen iyileştirme amacına göre farklılık gösteren bu yöntemlerden biri de doğal puzolanlar ile yapılan katkılı zemin stabilizasyonudur. Yüksek oranda SiO2 içeriğinden dolayı doğal puzolan olarak değerlendirilen diatomitin, aktif CaO eksikliği nedeniyle, zeminde çimentolaşma reaksiyonlarının meydana gelebilmesi için kireç gibi birincil bağlayıcılarla birlikte kullanılması gerekmektedir. Diatomitin zemin stabilizasyonunda kireçle birlikte kullanılabilirliğinin araştırılması için, %0, %5, %10 ve %20 oranında diatomit içeren karışımlara optimum oranda (%6) kireç ilavesiyle, kireçli ve kireçsiz olmak üzere hazırlanan 8 farklı karışım üzerinde yapılan çalışmalarda, diatomit ve kireç katkılarının, zeminin kıvam limitlerinde, kompaksiyon parametrelerinde, 1, 7, 28 günlük kür süreleri ve donma-çözülme çevrimi sonrasında serbest basınç mukavemetinde meydana getirdiği değişimler incelenmiştir. Kireç ile birlikte kullanılan diatomitin, zemin mukavemetinde önemli ölçüde artış meydana getirdiği gözlemlenmiştir. 28 günlük kür süresi sonrası en yüksek mukavemete %5 diatomit içeren kireç katkılı karışımın ulaştığı belirlenmiştir. Kireçsiz karışımlarda ise diatomitin mukavemete belirgin bir etkisi olmadığı sonucuna varılmıştır. Donma-çözülme çevrimi sonrası, diatomit-kireç-zemin karışımlarında, %5~%20 arasında mukavemet kayıpları meydana geldiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Soils do not always have the properties suitable for their intended use. In these cases, many methods are used to treat soil properties. One of these methods, which may differ according to the soil type and the desired treatment purpose, is the additive soil stabilization with natural pozzolans. Diatomite can be considered as a pozzolan because of its high SiO2 content. However, due to the lack of active CaO content, it has little cementous ability. Therefore, in order for cementation reactions to occur, diatomite should be used together with primary binders such as lime. In order to investigate the usability of diatomite together with lime in soil stabilization, in this study carried out on 8 different mixtures containing 0%, 5%, 10% and 20% diatomite with 6% slaked lime (the optimum lime content) or without lime, the changes caused by diatomit and lime additives in Atterberg limits, compaction parameters, after 1, 7, 28 days of curing and freeze-thaw cycle, unconfined compressive strength of the soil were investigated. In the results of the tests, it was observed that the use of diatomite addictive together with lime resulted in significant increases in unconfined compressive strength of the soil. it was determined that the lime-added soil mixture containing 5% diatomite reached the highest strength after 28 days of curing. As for lime-free soils, diatomite additive had no remarkable effects on strength. After the freeze-thaw cycle, 5%~20% strength losses were experienced in lime-added soil mixtures containing diatomite.