Pist başı beklemelerinin gerçek zamanlı trafik verisi kullanılarak kuyruk teorisi yöntemi ile analizi: İstanbul Havalimanı örneği
- Tez No: 686517
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mühendislik Bilimleri, Ulaşım, Mathematics, Engineering Sciences, Transportation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akıllı Ulaşım Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Akıllı Ulaşım Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada Türk havacılığının yenilenen yüzü ve geleceğe dönük hedeflerin bir parçası olarak inşa edilen İstanbul Havalimanı hava trafiği açısından incelenmektedir. Buna göre; İstanbul Havalimanı'nın mevcut uçak trafiği dikkate alınarak pist başı gecikmeleri kuyruk modeli yöntemi ile analiz edilmiştir. 24 saatlik zaman dilimi halinde ortalama uçak trafikleri tespit edilmiş ve tüm pist konfigürasyonları için pist başı beklemeleri ayrı ayrı analiz edilmiştir. Böylelikle hava trafik ünitelerince ilgili saat dilimlerinde oluşabilecek gecikmelerin önceden öngörülebilmesi ve buna istinaden çözümleyici adımların atılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study addresses Istanbul Airport, which was built to reflect Turkey's future outlook in aviation and as part of modern aviation strategies, in terms of air traffic management. Waiting time of departure traffic at runway holding points have been analyzed by queuing model using prevailing air traffic for the airport. For this purpose; firstly, daily mean traffic numbers were identified hourly through statistical approach. Then, runway waiting times of departure aircraft was calculated for all possible runway configurations. Hence, it is aimed to predict possible delays for regarding time segment by air traffic unites beforehand, and then to produce solution methods for better and effective air traffic management.