Futbolculara uygulanan maskeli ve maskesiz yüksek şiddetli interval antrenmanların kan parametrelerine etkisi
The effect of high intensiv interval training on blood parameters with and without training mask
  1. Tez No: 686516
  2. Yazar: TEVFİK AKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Futbolculara uygulanan maskeli ve maskesiz yüksek şiddetli interval antrenmanlarının hemogram değerler, metabolik hormonlar ve biyokimyasal parametreler üzerine akut etkisini incelemek amacıyla yapılan bu çalışmaya Denizli Süper Amatör liginde oynayan Serinhisarspor futbol takımındaki futbolcular gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmaya 13 futbolcu ile başlanmış fakat ikinci ölçüme futbolculardan biri mazeret göstererek katılmadığı için istatiksel analizler 12 sporcu üzerinden yapılmıştır. Xyaş = 27.33 ± 4,88, Xboy =179,65 ± 6,66, XVücut Kütlesi= 77,25 ± 8,05 olarak belirlenmiştir. Futbolculara, iki farklı günde“Supramaksimal Eurofit Metod”protokolü (Baker 2011) uygulanmıştır. İlk ölçüm günü denekler randomizasyon(rastgele) yöntemi ile 2 ayrı gruba ayrılmıştır. İlk gün, 1. grup maskeli, 2. grup maskesiz olarak antrenmanı yapmıştır. 1 hafta ara verildikten sonra ikinci gün gruplar yer değiştirerek aynı antrenmanı yapmışlardır. Sporcular bir sıra halinde dizilerek 79 metreyi 15 saniye içinde koşmuşlardır. 15 saniyelik koşu bitiminde, 15 saniye dinlenip yine 15 saniye içinde başlangıç çizgisine geri dönmüşlerdir. Bu protokol 2 set 8 dakika şeklinde uygulanmıştır. Futbolcular ölçüme üç saat kala yiyecek ve içecek almamaları konusunda uyarılmışlardır (su hariç). Tüm deneklerden egzersiz öncesi (istirahat) ve egzersiz sonrası olmak üzere, bir sefer için ön kol dirsek venasından toplam 5 cc kan alınmıştır. Tam kan sayımı için EDTA'lı tüplere 3 cc kan alınarak merkez laboratuvarda oto analizörde, trombosit (PLT), lökositler (WBC), nötrofil (NE), hemoglobin (Hb), hematokrit (Hct), ve olmak üzere kan hematolojik düzeyleri belirlenmiştir. Biyokimya ölçümleri için futbolculardan, egzersiz öncesi ve egzersiz sonrası olmak üzere, ön kol dirsek venasından jelli biyokimya tüplerinde ve mavi kapaklı tüplerde toplam 5 cc kan alınmıştır. trigliserid, insülin, kortizol, CRP, glukoz, kolesterol, LDL kolesterol, HDL kolesterol, CK ve serbest yağ asitleri ölçümleri yapılmıştır. Veriler SPSS paket programıyla analiz edilmiştir. Sürekli değişkenler ortalama ± standart sapma ve kategorik değişkenler sayı ve yüzde olarak verilmiştir. Maskeli ve maskesiz ölçümlerde etkinliği tespit etmek üzere aynı grubun kullanılması nedeni ile bağımlı grup olarak kabul edilmiştir. Normal dağılımı göstermek üzere Shapiro Wilk Testi kullanılmıştır. Bağımlı grup karşılaştırmalarında, parametrik test varsayımları sağlandığında İki eş arasındaki farkın önemlilik testi, parametrik test varsayımları sağlanmadığında ise Wilcoxon eşleştirilmiş iki örnek testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which was conducted to investigate the acute effect of masked and unmasked high-intensity interval training sessions on metabolic hormones and biochemical parameters, was performed voluntarily by Serinhisarspor football team in Denizli Super Amateur League. 13 football players started the study, but the second measurement was not an excuse for one of the players did not participate in the statistical analysis was done through 12 athletes. has been determined. The "Supramaksimal Eurofit Method ram protocol (Baker 2011) was applied to the players on two different days. The subjects were divided into 2 groups by randomization (random) method on the first measurement day. The first day, the 1st group was masked, the second group did the training without mask. After a 1-week break, on the second day the groups moved to the same training. The athletes ran in a row and ran 79 meters in 15 seconds. At the end of the 15-second run, they rested for 15 seconds and returned to the starting line within 15 seconds. This protocol was implemented in the form of 2 sets of 8 minutes. Soccer players were warned not to take food and drink three hours before the measurement (except for water). A total of 5 cc blood was taken from the forearm elbow vein for an expedition before and after the exercise from all subjects. For the complete blood count, 3 cc blood samples were taken from EDTA tubes and in the central laboratory, blood hematological levels were determined in the auto analyzer, including platelet (PLT), leukocytes (WBC), neutrophil (NE), hemoglobin (Hb), hematocrit (Hct) and blood. For the measurement of biochemistry, blood samples were taken from the players before, during and after the exercise, in the forearm elbow vein, in the biochemistry tubes and in the blue cap tubes. triglycerides, insulin, cortisol, CRP, glucose, cholesterol, LDL cholesterol, HDL cholesterol, CK and free fatty acids were measured. Data were analyzed with SPSS package program. Continuous variables are given as mean ± standard deviation and categorical variables as number and percentage. It is considered as a dependent group because of the use of the same group to determine the effectiveness in masked and unmasked measurements. Shapiro Wilk Test was used to show normal distribution. When the parametric test assumptions were made in dependent group comparisons, the significance test was used for the difference between the two peers, and the Wilcoxon paired sample test was used when the parametric test assumptions were not provided.