Sağlıklı ve diz osteoartritli bireylerde treadmill ve tartan pistte yürüme sonrası femoral kıkırdak kalınlığının değerlendirilmesi
Evaluation of femoral cartilage thickness after walking on treadmill and tartan track in healthy and knee osteoarthritis individuals
- Tez No: 850253
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ALKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, sağlıklı bireylerde ve diz osteoartiritli (OA) hastalarda treadmill ve tartan zeminde yürüme sonrası akut femoral kıkırdak kalınlığı değişimini ölçmek ve sağlıklı bireyler ile diz OA'lı hastalar arasında kıkırdak kalınlığı değişimi açısından fark olup olmadığını karşılaştırmaktır. Pamukkale Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Polikliniği'ne başvuran, Amerikan Romatoloji Derneği (ACR) kriterlerine göre diz OA tanısı konulan ve Kellgren Lawrence evreleme kriterlerine göre evre 1-2 olan 40 yaş üstü 30 hasta ile yaş ve cinsiyet olarak eşleştirilmiş 30 sağlıklı birey çalışmaya alındı. Çalışmaya alınan hastaların sosyodemografik özellikleri ve ayrıntılı öyküsü sorgulanarak kaydedildi. Tüm hastaların fizik muayeneleri ayrıntılı olarak yapıldıktan sonra kilosu ve boyu ölçülerek, vücut kitle indeksleri (VKİ) hesaplandı. Katılımcıların fiziksel aktivite seviyeleri Dünya Sağlık Örgütü'nün Küresel Fiziksel Aktivite Anketi (GPAQ) temel alınarak belirlendi. Sağlıklı bireylerin ve diz OA'lı hastaların hepsinin tüm yükleme koşullarını (treadmill ve tartan zeminde 30 dk yürüme) tamamladığı tekrarlanan ölçümler tasarımı kullanıldı. Bunun için sağlıklı bireylere ve diz OA hastalarına önce treadmill, bir hafta ara sonrası tartan zemin yürüyüşü yaptırıldı. Yürüme öncesi ve hemen sonrası femoral kıkırdak kalınlığı portable ultrasonografi (USG) (Clarius L7 HD Linear Scanner) ile ölçüldü. Yükleme sonrası tüm USG prosedürleri, katılımcıların dominant bacak dizlerinden, yükleme koşulunun ardından 5 dk içinde elde edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure femoral cartilage thickness change in healthy individuals and patients with knee osteoarthritis (OA) after treadmill and tartan track walking and to compare whether there is a difference in acute cartilage thickness change between healthy individuals and patients with knee OA. Thirty patients over the age of 40, who were admitted to Pamukkale University Physical Medicine and Rehabilitation Outpatient Clinic, diagnosed with knee OA according to the American College of Rheumatology (ACR) criteria, and had stage 1-2 according to KellgrenLawrence staging criteria and 30 healthy individuals matched for age and gender were included in the study. The sociodemographic characteristics and detailed medical history of the participants included in the study were questioned and recorded. Upon detailed physical examination of all participants, their body mass index (BMI) was calculated by measuring their weight and height. Participants' physical activity levels were determined based on the World Health Organization's Global Physical Activity Questionnaire (GPAQ). A repeated measures design was used in which healthy individuals and patients with knee OA all completed all loading conditions (30 min. walking on a treadmill and tartan track). Therefore, both healthy individuals and patients with knee OA initially underwent treadmill walking, followed by tartan track walking one week later. Femoral cartilage thickness was measured by portable ultrasonography (USG) (Clarius L7 HD Linear Scanner) before and immediately after walking. All post-loading USG procedures were acquired within 5 minutes of the loading condition.