An analysis of the problems arising from the transformation of island settlements closely related to the mainland: The case of Heybeliada
Anakara ile yakın ilişkili ada kent sorunları ve dönüştürülen yapılar incelemesi örneği: Heybeliada
- Tez No: 686559
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA KARAGÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Anakara ile yakın ilişkili olan Heybeliada, ilk yerleşimin başlamasından bu yana, sürekli olarak sosyolojik, kültürel ve mimari değişimlere uğramıştır. Bu değişimin, özellikle günümüze doğru daha da hızlandığı ve Ada'nın belirgin bir dönüşüme girdiği gözlenmektedir. Dolayısıyla, Ada'daki dönüşümün nedenleri, nedenlere bağlı oluşan sorunların belirlenmesi ve belirlenen sorunlara çözümlerin aranması konuları gündeme gelmiş ve bu araştırma için en önemli yönlendirici olmuştur. Bu amaç ve doğrultuda, Heybeliada'nın coğrafi, topografik ve jeolojik yapısı, iklim ve bitki örtüsü, nüfus ve ekonomisi, ulaşım ağı, madenleri ve limanları geniş bir literatür taraması ile incelenmiş olup, Heybeliada'nın tarihçesini etkileyen tarihi olaylar tespit edilmiştir. Heybeliada'nın kentsel doku değişimleri ve mekan tespit çalışmaları yapılarak, dönüşümün nedenleri içinde, Heybeliada'nın yeni kullanıcılar tarafından tercih etmelerinin başta geldiği belirlenmiştir. Bu bağlamda, Adalı olma-ada kültürünün önemi, gelişen ekolojik kentsel yaşam önerilerinden biri olan Cittaslow kentsel akımının Heybeliada yaşam koşullarına uyumu ve pandemi koşullarında Heybeliada'nın rolü ve önemi ortaya konmuştur. Diğer nedenler olarak, kamusal yapıların fonksiyon değişimleri incelenmiş, atıl bırakılmış yapılar tespit edilmiş, Heybeliada'daki sivil toplum örgütlerinin varlığından ve faaliyetlerinden söz edilerek, yazlık konutların kışlık konut olarak kullanılmaya başlanmasından ve evlerin kiraya verilmesi sürecine kadarki mevcut yaşamın getirdiği değişimler gözlem, inceleme ve bire bir görüşmelere dayalı olarak açıklanmıştır. Bu analizler sonucunda yapılan bir anket çalışması ile söz konusu dönüşümlerin doğurduğu Heybeliada sorunları tespit edilmiş çözüm önerileri sunulmuş ve bu çözüm önerileri guruplandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Heybeliada, which is closely associated with the mainland, has undergone continuous sociological, cultural, and architectural changes since the beginning of the first settlement. It is observed that this change has accelerated particularly in recent times, and the Island has undergone a significant transformation. Accordingly, the causes of the transformation on the Island, the determination of the problems related to these causes, and the seek for solutions to the determined problems have become the main topic of conversation, which has been the major motivation of this study. In the light of this aim, a comprehensive literature review was carried out on Heybeliada, including the geographical, topographical, and geological structure, climate and vegetation, population and economy, transportation network, mines, and ports. The historical events affecting the history of Heybeliada were identified. Based on the location determination activities and the investigations on the alterations in the urban fabric of Heybeliada, the preference of Heybeliada by the new residents was determined as the most important reason among the reasons for transformation. In this context, the importance of the island culture and being an islander, the coherence of the living conditions in Heybeliada with the Cittaslow urban movement, which is one of the growing recommendations for urban ecological life and, the role and importance of Heybeliada within the conditions of the pandemic were demonstrated. The changes in the functions of public buildings were examined, the idle structures were identified, and the presence and activities of non-governmental organizations in Heybeliada were mentioned as the other reasons. In addition, the changes brought about by the course of life were described based on observations, examinations, and individual interviews on the beginning of the summerhouses to be also used as winter houses, and the process of renting the houses. The problems caused by these transformations in Heybeliada were determined with a survey. The proposed solutions for these problems were presented and classified.