Pediatri hemşirelerinin merhamet yorgunluğu düzeyinin klinik karar verme becerilerine etkisinin belirlenmesi
Determining the effect of compassion fatigue level on clinical decision making skills in pediatric nurses
  1. Tez No: 686558
  2. Yazar: TUTKU KIRÇI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM KIZILER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, pediatri hemşirelerinin merhamet yorgunluğu düzeyinin klinik karar verme becerilerine etkisinin belirlenmesi amacıyla 130 pediatri hemşiresi ile tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Veriler“Sosyodemografik ve Mesleki Bilgi Formu”,“Merhamet Yorgunluğu Ölçeği (MYÖ)”ve“Hemşirelikte Klinik Karar Verme Ölçeği (HKKVÖ)”ile toplanmıştır. Değerlendirmede sayı, yüzde, ortalama, Mann Whitney-U, Kruskal Wallis, Post-Hoc Çoklu Karşılaştırma ve Spearman Korelasyon testleri kullanılmıştır. Hemşirelerin çoğunluğu 30 yaş altında (%66.92) ve kadın (%93.84) olup, %42.30'u evlidir. Hemşirelerin %42.30'unun geliri giderden az, %66.15'inin çocuğu yoktur. Hemşirelerin %76.15'i mesleğini isteyerek seçmiş, %61.53'ü mesleğinden doyum almakta, %67.69'u ise mesleğini değiştirmeyi düşünmektedir. Hemşirelerin MYÖ ortalama puanı 4.03±0.44, HKKVÖ ortalama puanı 145.67±14.90'dır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out descriptively, with 130 pediatric nurses in order to determine the effect of the level of compassion fatigue of pediatric nurses on their clinical decision making skills. The data were collected using the“Sociodemographic and Occupational Information Form”,“Compassion Fatigue Scale (CFS)”and“Clinical Decision Making Scale in Nursing (CDMNS)”. In the evaluation, number, percentage, mean, Mann Whitney-U, Kruskal Wallis, Post-Hoc Multiple Comparison and Spearman correlation tests were used. The majority of the nurses are under 30 years old (66.92%) and female (93.84%) and 42.30% are married. The income level of 42.30% of the nurses is less than the expenditure, 66.15% of them have no children. 76.15% of the nurses chose their profession voluntarily, 61.53% of them get satisfaction from their profession, 67.69% of them consider changing their profession. The mean score of the nurses is 4.03±0.44, and the mean score of CDMNS is 145.67±14.90.