A Three dimensional computer graphics approach in engineering problems
Mühendislik problemlerine bir üç boyutlu bilgisayar grafiği yaklaşımı
- Tez No: 68657
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT TOKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
öz MÜHENDİSLİK PROBLEMLERİNE BİR ÜÇ BOYUTLU BİGİSAYAR GRAFİĞİ YAKLAŞIMI Geler, Utku Yüksek Lisans, Mühendislik Bilimleri Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Turgut Tokdemir Ocak 1997, 88 sayfa Bu çalışma, mekanik ve biomekanik başta olmak üzere, bazı mühendislik problemlerinin çözümünde kullanılabilecek üç boyutlu bir bilgisayar grafik programını tanıtmaktadır. Bu paketle üç boyutlu cisimlerin değişik methodlar kullanılarak yaratılması sağlanabilir. Kullanıcı, döndürme, büyültüp-küçültme, yer değiştirme, yansıtma, yüzey kesit alma v.s. gibi transformasyonların hepsini cisimlere ve eğrilere uygulayabilir. Değişik izdüşüm yöntemleri kullanmak da mümkündür. Birçok iki boyutlu eğri çizim yöntemi ve daire, elips, parabol, hiperbol gibi eğrilerin çizimi de sağlanmıştır. Çizilen şekiller bir dosyada saklanabilir. Son olarak da üç boyutlu bir uygulama üzerinde çalışılmıştır. Anahtar Sözcükler : Bilgisayar Grafiği, Transformasyon iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A THREE DIMENSIONAL COMPUTER GRAPHICS APPROACH IN ENGINEERING PROBLEMS Geler, Utku M.S., Department of Engineering Sciences Supervisor: Prof. Dr. Turgut Tokdemir January 1997, 88 pages This thesis, introduces a three dimensional computer graphics software that could be used in solving some engineering problems, especially in mechanics and biomechanics. In this three dimensional computer graphics software, it is possible to generate three dimensional objects with different methods. The user can apply all the transformation operations such as rotation, scaling, reflection, translation, cupping by a plane etc. to the objects or curves. It is also possible to view the objects with different projections. Some two dimensional curve drawing methods and simple parametric curve drawings such as circle, ellipse, parabola, hyperbola etc. operations are also included. The drawn figures can be saved to a disk file. As a final operation, a three dimensional application is introduced to the users. Keywords : Computer Graphics, Transformation 11]