Karayolu gürültü probleminin değerlendirilmesi
Assessment of the highway noise problem
- Tez No: 686576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL İSKENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Gürültü, insanları ve çevreyi rahatsız eden bunun yanında insan sağlığına zarar veren bir etkendir. Günümüzde büyük şehirlerde hızla artan nüfusa bağlı olarak daha da belirgin bir hal almıştır. Çeşitli gürültü kaynakları olsa da ulaşımdan kaynaklanan gürültünün payı diğer kaynaklara göre daha yüksektir. Ulaşım modları içerisinde en yüksek gürültüye karayolu ulaşımı neden olmaktadır. Bu gürültüler; sürücüden, araçlardan veya kaplamaların özelliklerinden kaynaklanmaktadırlar. Kaplamalardan kaynaklanan gürültülerin azaltılması için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada farklı yol kaplamalarının gürültü üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Gürültü azaltma etkisine sahip çeşitli yol kaplama uygulamaları bulunmaktadır. Günümüzde gürültü seviyesi gün geçtikçe daha çok artış gösterdiği için bu kaplamalar daha çok önem kazanmıştır. Bu tez kapsamında, gürültü kaynakları, gürültünün insanlar ve çevre üzerindeki etkileri, gürültü ölçme ve tahmin etme yöntemleri araştırılmış, karayolu kaplamalarında gürültü oluşum mekanizmaları açıklanarak taş mastik asfalt, poroz asfalt ve yoğun gradasyonlu asfalt kaplamaların gürültü açısından değerlendirilmeleri literatür araştırması olarak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Noise is a factor that bothers people and the environment, as well as harm human health. Today, it has become more pronounced due to the rapidly increasing population in big cities. Although there are various noise sources, the share of noise from transportation is higher than other sources. Road transport causes the highest noise among transport modes. These noises; They are caused by the driver, the vehicles or the properties of the coatings. Various studies are carried out to reduce the noise caused by the coatings. In this study, the effects of different road coverings on noise were investigated. There are various road paving applications with a noise reduction effect. Nowadays, these coatings have gained more importance because the noise level is increasing day by day. Within the scope of this thesis, the sources of noise, the effects of noise on people and the environment, noise measurement and estimation methods were investigated, the noise generation mechanisms in highway pavements were explained and the evaluation of stone mastic asphalt, porous asphalt and densely graded asphalt pavements in terms of noise was presented as a literature study.