Giresun Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ihtiyaçlarına uygun fotovoltaik sistem tasarımı ve analizi
Photovoltaic system design and analysis that appropriate to the needs of Giresun University Faculty of Engineering
  1. Tez No: 686581
  2. Yazar: SEVGİ ALTINKÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Energy, Physics and Physics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasında, Giresun Üniversitesi Mühendislik Fakültesinin ihtiyaçlarına uygun fotovoltaik sistem tasarımı geliştirilmesi amaçlanmıştır. Fotovoltaik sistem için gerekli olan panel sayısı matematiksel denklemlerle tahmini olarak belirlendikten sonra PVSol programı kullanılarak Mühendislik binası çatılarında 3 boyutlu olarak yerleşim planlaması yapılmış ve sistem için gerekli olan ekipmanlar belirlenmiştir. Fotovoltaik sistemin simülasyonu gerçekleştirildikten ve sisteme uyumlu ekipmanlar belirlendikten sonra PVSol simülasyon programı yardımıyla maliyet hesaplamaları, finansal analizleri ve sistemin kendini amorti etmesi gibi farklı parametreler belirlenmiş olup sonuçları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to develop a suitable photovoltaic system design for the needs of Giresun University Faculty of Engineering. After the determination of the number of panels required for the photovoltaic system by mathematical equations, a 3-dimensional layout planning was made on the roofs of the Engineering building using the PVSol program thus the required equipment was determined for the system. After simulation of the photovoltaic system and determination the equipment compatible with the system was done, some parameters such as cost calculations, financial analysis and self-paying of the system were determined by the PVSol simulation program and the results were analyzed.