Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi pediatri asistanlarının çocuklarda astım basamak tedavisi ve inhaler cihaz kullanımı hakkında bilgi tutum ve becerilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the attitude and skills of Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine pediatric assistants about asthma step treatment and use of inhaler devices in children
- Tez No: 686606
- Danışmanlar: PROF. DR. FADIL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Amaç: Astım, hava yolu obstriksiyonu, hava yolları duvar kalınlaşması ve mukus artışı ile karakterize yaygın kronik hava yolu hastalığıdır. Atopi astım gelişiminde en güçlü ve tanımlanabilen risk faktörüdür. Güncel kılavuzlara göre astım tanısı ve tedavisi planlanmaktadır. Prospektif olarak kurgulanmış bu çalışmada, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda Araştırma Görevlisi olarak görev yapan asistan hekimlerin güncel astım tedavi kılavuzlarının bilinirlik ve uygulama düzeyleri ile inhaler cihazların sağlık profesyonellerince doğru kullanımını belirlemek amaçlanmıştır. Gereç/Hastalar ve Yöntem: 59 araştırma görevlisinden oluşan çalışma grubuna önce araştırmacı tarafından oluşturulan, çocuklarda güncel astım basamak tedavisi ve inhaler ilaç uygulama yöntemlerinin bilgi düzeyini irdeleyen test formu uygulanmıştır. Daha sonra çocuklarda güncel astım basamak tedavisi ve çocuklarda inhaler ilaç uygulama yöntemlerini içeren eğitim videoları sunulmuş ve hem eğitim sonrası hem de eğitimi takip eden 1 ay sonrasında aynı test kontrol amaçlı uygulanıp test sonuçları değerlendirilmiştir. Çalışmanın istatistiksel analizinde IBM SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Birinci anket uygulamasına verilen doğru cevap oranı %49.66 iken eğitimden hemen sonra uygulanan ankette bu oran %74.58'e yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Asthma is a common chronic airway disease characterized by airway obstruction, airway wall thickening and mucus increase. Atopy is the strongest and identifiable risk factor in the development of asthma. Asthma diagnosis and treatment is planned according to current guidelines. In this prospective study, it was aimed to determine the awareness and application levels of current asthma treatment guidelines of assistant physicians who work as research assistants in Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, and the correct use of inhaler devices by healthcare professionals. Material and Method: Test form, which was created by the researcher, containing the question of the examining the knowledge level of current asthma step therapy and inhaler drug administration methods in children, was applied to the study group consisting of 59 research assistants. Later, educational videos containing current asthma stepwise treatment in children and inhaler drug administration methods in children were presented and the same test was applied for control purposes both after the training and one month after the training, and the test results were evaluated. IBM SPSS 22.0 package program was used in the statistical analysis of the study. Results: While the correct answer rate given to the first survey application was 49.66%, this rate increased to 74.58% in the questionnaire applied immediately after the training.