Pediatri asistanlarının çocuk ağız-diş sağlığı ile ilgili bilgi, yaklaşım ve davranışlarının değerlendirilmesi
The evaluation of the knowledge, attitude and behaviour of the pediatric residents on the child oral health
- Tez No: 452533
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN AVŞAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, çocuk ağız-diş sağlığı eğitiminin pediatri asistanlarının bilgi, davranış ve yaklaşımları üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkalrı Anabilim Dalı asistanlarına 120-maddelik bir anket dağıtılmıştır. Ankette, katılımcıların demografik özellikleri, çocuk ağız-diş sağlığı hakkındaki bilgileri, yaklaşımları ve davranışları hakkında veri toplanmıştır. Pre-testten sonra asistanlara 1-saatlik çocuk ağız-diş sağlığı eğitimi verilmiştir. Post-test aynı anket kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this research was to evaluate the effect of the education on child oral health on the knowledge, behavior and attitude of the pediatric residents. Material and Methods: A 120-item questionnaire was distributed to pediatric medicine residents of Ondokuz Mayıs Universty. The questionnaire gathered data on the residents' demographic characteristics and knowledge, behaviour and attitude about child oral health. After pre-test, the pediatric residents received 1-hour of training on child oral health. Post-test was administered using same questionnaire.