Altun Yaruk Sudur IV. Tegzinç'in söz dizimi
Altun Yaruk book four synthetic
  1. Tez No: 686610
  2. Yazar: HAVVANUR BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH DEMİRBİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma Budist Uygur Edebiyatının en geniş ve önemli eserlerinden biri olan Altun Yaruk'un dördüncü bölümü üzerine yapılmış olan söz dizimi(sentaks) çalışmasıdır. Tez kendi içerisinde giriş, iki ana bölüm, sonuç ve kaynakça olarak beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Eski Türkçe, Uygur Tarihi, Uygur Edebiyatı, Eski Uygur Türkçesi Metinleri hakkında kısaca bahsedilmiş; ardından kaynaklık etmiş olan Altun Yaruk hakkında bilgi verilmiştir. Tezin birinci ana bölümünde Kelime Gruplarında öncelikle kelime grubu hakkında bilgi verilmiş ardından metinde geçen bütün kelime grupları özellikleriyle birlikte tespit edilmeye çalışılmıştır. Tezin ikinci ana bölümünde Cümle ele alınmış ve metinde geçen cümleler gruplarına göre sınıflandırılmıştır. Bu bölümde cümlenin ögeleri ve özellikleri belirtilmiştir. Ardında sınıflandırılarak incelenmiştir. Tezin sonuç bölümünde elde edilen bilgilerden yola çıkarak devrin dili ve eserin üslubu üzerinden çıkarımlarda bulunulmuştur. Tezimiz son olarak Kaynakça bölümü ile bitirilmiştir. Bu bölümde doğrudan ya da dolaylı olarak faydalanılan kaynaklar toplu olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is a syntax study on the 4th chapter of Altun Yaruk, which is one of the most extensive and important works of Buddhist Uyghur literature. The thesis consists of five chapters as introduction, two main chapters, conclusion and bibliography. In the introduction part, Old Turkish, Uyghur History, Uyghur Literature, Old Uyghur Turkish Texts are briefly mentioned, and then information about Altun Yaruk, who has been a source, is given. In the first main part of the thesis, first of all, information about the word group was given in the word groups, then it was tried to be determined together with the characteristics of all the word groups in the text. In the second main part of the thesis, the sentence is handled and classified according to the groups of sentences in the text. In this section, the elements and features of the sentence are specified. It was then classified and analyzed. Based on the information obtained in the conclusion part of the thesis, inferences were made over the language of the period and the style of the work. Our thesis is finally concluded with the bibliography section. In this section, the sources used directly or indirectly are given correctly