Türk sporunun uluslararası sportif başarısına etki eden politik faktörlerin incelenmesi
Examination of the policy factors that contribute to the international success of the Turkish sports
- Tez No: 686623
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu araştırmanın amacı, uluslararası sportif başarılara katkı sağlayan politikaların Türk sporundaki yerini spor yöneticilerinin bakış açısıyla incelemek, Türk sporunun daha başarılı olması için çözüm önerileri geliştirmektir. Çalışma, nitel araştırma desenlerinden fenomenoloji çalışması olarak tasarlanmıştır. Çalışma grubu, amaçlı örneklem yöntemleri arasında yer alan maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemiyle 13 spor yöneticisinden oluşturulmuştur. Veri toplamak için SPLISS modelindeki 9 politik faktörden Türk sporuna uyarlanmış 20 soruluk görüşme formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde içerik analiz yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmada sonuç olarak, uluslararası sportif başarıların kazanılmasında kritik öneme sahip politikaların Türk sporunda uygulanmaya çalışıldığı ancak bazı politikaların geliştirilmesi gerektiği tespit edilmiştir. Bu doğrultuda; devletin elit spora geçmiş dönemlere kıyasla ciddi miktarda destek sağladığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı yöneticilerinin sporu bilen kişilerden oluştuğu, son 20 yılda 81 ile yayılan tesisleşme yatırımlarının gerçekleştirildiği, Türkiye'nin uluslararası spor organizasyonlarına ev sahipliği yapabilecek üst düzey beceriye sahip olduğu, elit düzey sporcu yetiştiren Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezlerinin Türk sporunun başarısına büyük katkı sağladığı tespit edilmiştir. 2018 yılında uygulanmaya başlanan Sportif Yetenek Taraması Programı ile 2019 yılında yürürlüğe giren Antrenör Eğitim Yönetmeliği'nin amaçlarına ulaşıp ulaşmadıklarını ortaya koyan somut bir çıktının henüz olmadığı belirlenmiştir. Türk sporunun gelişime açık yönleri değerlendirildiğinde ise; spor politikalarının bakış açısına göre sık sık değiştiği, federasyon yönetimlerinin liyakat konusunda yeterli olmadığı, toplumun spora katılım düzeyinin düşük olduğu, Sporcu Eğitim Merkezlerinin kuruluş amaçlarından koptuğu, sponsorluk anlaşmalarının çok yetersiz olduğu, spor kulüplerinin maddi sıkıntılar yaşadığı, uluslararası organizasyonlarına katılım seviyesinin düşük olduğu ve spor bilimlerinden yeterince faydalanılamadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the place of the policies that contribute to the successes in the international sports in Turkish sports by the perspectives of the sports managers and to develop suggestions for solutions for the purpose of making Turkish sports more successful. The study was designed as a phenomenology study which is among the qualitative research designs. The study group consisted of 13 sport managers by using the maximum variation sampling method which is among the purposive sampling methods. The interview form including 20 questions, which was adapted to the Turkish sports out of the 9 policy factors in the SPLISS model, was used for the purpose of collecting data. In the analysis of the data, the content analysis method was preferred. As a result, it was determined in the study that some policies that had critical significance in achieving international sportive successes were attempted to be applied in the Turkish sports, however some of those policies needed to be developed. In this regard, it was determined that the Turkish State provided serious amounts of support for the elite sports when compared to the previous periods, the managers of the Ministry of Youth and Sports consisted of persons who knew sports, the investments for establishing new sports facilities spreading to 81 provinces were carried out in the last 20 years, Turkey had a high level of capacity and ability to host international sports organizations, and the Turkish Olympics Preparation Centers training elite level athletes contributed greatly to the success of the Turkish sports. It was determined that there was no concrete output yet that revealed whether the Sportive Talent Screening Program started to be applied in 2018 along with the Trainer Education Regulation which took effect in 2019 reached their purposes or not. When the aspects of the Turkish sports that are open to development are evaluated, it was determined that the policies regarding the sports changed frequently based on the perspectives, the managements of federations were not sufficient in terms of merit, the level of the society in participating sports was low, the Athlete Training Centers strayed away from their purposes of establishment, the sponsorship agreements were very insufficient, the sports clubs experienced monetary problems, the level of participation into the international sports organizations was low, and the sports sciences were not benefitted sufficiently.