Sanal gerçeklik ile çalışanların iş sağlığı ve güveliği tehlike tahmini farkındalığının arttırılması ile iş kazalarına etkisinin değerlendirilmesi
The increase of hazard prediction awareness through virtual reality and investigation of effect in number of accidents
  1. Tez No: 686624
  2. Yazar: NADİR MUHAMMED ALİ KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYRUL CANBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Türkiye'de iş güvenliği 6331 sayılı iş güvenliği kanunun işverenlerin iş güvenliğinde, proaktif bir yaklaşım sunmasıyla iş güvenliğinin sürekli gelişimine katkı sağlamıştır. İş güvenliği eğitimlerinde geleneksel sınıf eğitimlerinden çıkarak, yeni teknolojiler ile birlikte çalışanların tehlike bakış açılarının genişletilerek, güvenlik kültürlerinin artırılması önem kazanmaktadır. Sanal gerçeklik (virtualreality;VR) uygulamaları birçok alanda kullanıldığı gibi, eğitimin etkinliğinin arttırılması içinde çok pratik ve geri dönüşü olumlu olan bir uygulama yöntemidir. Bu yöntemi iş sağlığı ve güvenliği alanında kullanarak çalışma bölgelerinde karşı karşıya kalabilecekleri, tehlikeli durum ve tehlikeli davranışların ne gibi etkiler ortaya çıkara bileceğini sanal gerçekliğin 5 duyumuza etki etmesiyle tehlikelere karşı bakış açımızı genişletmektedir. Bu çalışmada sanal gerçeklik uygulaması ve sınıf eğitimlerinin sahada yaşanan iş kazaları üzerindeki etkileri değerlendirmiş olup işyerinin ''0'' iş kazası hedefine ulaşması için çalışma yapılmıştır. Bu çalışma için bir grup çalışanın sınıf eğitimi verilmiştir. Sınıf eğitiminde tüm çalışanların başarılı oldukları gözlenmiştir. Aynı çalışanlara çalışma ortamlarının sanal gerçeklik ortamına aktarıldığı bir çalışma yaptırılmıştır Bu çalışanların tehlike görebilirliklerinin düşük olduğu ortaya koymuştur. Çalışanların belirlediğimiz tehlike kategorilerinin farkında olmadıkları ortaya çıkmıştır. Daha sonra bu tehlike kategorileri üzerine tekrar sanal gerçeklik uygulaması yaptırarak bakış açılarının genişletilmesi hedeflenmiş ve bu durumun bir önceki yıla gör kaza oranlarında düşüşler gözlemlenmiştir. Bu uygulamaların gün geçtikçe gelişmesi ile sadece iş güvenliği değil ekipmanlar ile çalışmaya başlamadan önce sanal ortamla yetkinlikleri arttırılmış olur. Özellikle yüksek tehlike ve frekansı düşük işlerde çok kısa süre zarfında çalışanlara eğitimler verilerek bu güvenli çalışma ortamının sürdürülmesi sağlanacaktır. Bu yöntem tüm iş güvenliği eğitmelerinde kullanılabileceği için iş güvenliğe gelişen teknolojinin entegrasyonu açısından önemli bir gelişme sağlayacaktır
Özet (Çeviri)
Occupational safety in Turkey has contributed to the continuous improvement of occupational safety by offering a proactive approach to the occupational safety of employers with the occupational safety law numbered 6331. In occupational safety training, it is important to leave traditional classroom trainings and to increase the safety cultures by increasing the risk prediction ability of members with new technologies.Virtual reality (VR) applications are used widely, as well as a very practical and positive feedback method in increasing the training efficiency. Using this method in the field of occupational health and safety, it expands understanding against hazards with the effect of virtual reality on our 5 senses that they may encounter in the work areas and what kind of unsafe conditions and unsafe behaviors may cause. In this study, the effects of virtual reality implementation and classroom trainings on occupational accidents in the field have been evaluated and a study has been carried out for the organizations to reach the '' 0 '' occupational accident target. Classroom training was provided for a group of members for this study. It has been observed that all members are successful in classroom training. A study was commissioned for the same members in which their working environments were transferred to virtual reality environment. It was understood that the risk prediction awareness of these members was low. It has been revealed that the members are not aware of the hazard categories we have identified. Later, it was aimed to expand the perspectives by making virtual reality applications on these hazard categories again, and a decrease was seen in the accident rates of this condition compared to the previous year. With the intensive use of these applications day by day, not only occupational safety, but also their competencies with the virtual environment prior to work with the equipment. Especially in high hazard and low frequency jobs, trainings will be given to members in a very short time and this safe working environment will be maintained. Since this method can be used in all occupational safety trainings, it will provide a significant progress in terms of the integration of advanced technology in occupational safety