İçme suyuyla verilen kitosan oligosakkaritin yumurtacı bıldırcınlar üzerindeki etkisi
The effect of chitosan oligosaccaride given by drinking water on laying quails
- Tez No: 686668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR EMRE BUĞDAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Besleme Ve Beslenme Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
İçme Suyuyla Verilen Kitosan Oligosakkaritin Yumurtacı Bıldırcınlar Üzerindeki Etkisi Bu araştırmanın amacı kitosan oligosakkaritin japon bıldırcınlarında yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, bazı yumurta kalite parametreleri (yumurta ağırlığı, şekil indeksi, sarı indeksi, albumin indeksi, sarı rengi, Haugh birimi, kabuk kalınlığı, kabuk kül oranı, kabuk Ca, P, Mg düzeyi) ile bazı kan parametreleri (serum albümin, total protein, ALT, AST, trigiliserid, kolesterol, Ca, P, Mg, Cl, Na, K) üzerine olan etkilerini belirlemektir. Kitosan oligosakkaritin bıldırcınlara içme suyu aracılığıyla verilmiştir. Denemede toplam 192 adet 7 haftalık japon bıldırcını (Coturnix coturnix japonica) kullanılmıştır. Her biri 48 bıldırcın kapsayan bir kontrol ve 3 deneme grubu düzenlenmiştir. Her grup 8 bıldırcın içeren 6 alt gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu içme suyuna herhangi bir katkı maddesi ilavesi yapılmamıştır. Birinci, ikinci ve üçüncü deneme grubu içme sularına kitosan oligosakkarit sırasıyla 0,015; 0,030 ve 0,045 g/L düzeylerinde ilave edilmiştir. Su ve yem ad libitum verilmiştir. Deneme başı ve sonu canlı ağırlık, yemden yararlanma oranı, yumurta verimi, yumurta ağırlığı, şekil indeksi, sarı indeksi, albumin indeksi, Haugh birimi, sarı rengi, yumurta kabuğu ham külü, kabuk kalınlığı ve bazı kan parametreleri bakımından istatistik fark önemli bulunmamıştır. Kitosan oligosakkariti 0,015 g/L tüketen grupta yem tüketiminin kontrol grubuna göre önemli derecede düştüğü bununla birlikte diğer deneme grupları ile arasındaki farkın önemsiz olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Effect of Chitosan Oligosaccharide Given by Drinking Water on Laying Quails The aim of this study was to determine the effects of chitosan oligosaccharide on feed convertion ratio, some egg quality parameters (egg weight, shape index, yolk index, albumen index, yolk color, Haugh unit, shell thickness, the ratio of egg shell, Ca , P and Mg levels of shell with some blood parameters (serum albumin, total protein, ALT, AST, triglyceride, cholesterol, Ca, P, Mg, Cl, Na, K) in Japanese quail. Chitosan oligosaccharide was given via drinking water to quails. A total of 192 Japanese quail (Coturnix coturnix japonica) aged 7 weeks were used. They were divided in to one control and 3 treatment groups each containing 48 quail. Each group was divided into 6 subgroups containing 8 quails. No additives were added to the control group drinking water. Chitosan oligosaccharide was added to the drinking water of the first, second and third experimental groups at the levels of 0,015; 0,030 and 0,045 g/L, respectively. Water and feed were given ad libitum. No statistical difference was found in terms of initial and final live weights, feed conversion ratio, egg yield, egg weight, shape index, yolk index, albumen index, Haugh unit, yolk color, crudeash of egg shell, shell thickness and some blood parameters. In the group that consumed chitosan oligosaccharide 0,015 g/L, it was observed that feed consumption decreased significantly compared to the control group, however, the difference between the other experimental groups was insignificant.