Türkiye'de enerji sektöründe faaliyet gösteren özel elektrik dağıtım kuruluşlarının kurumsal iletişim faaliyetlerinin incelenmesi
Examining corporate communication activities of private electricity institutions operating in the energy sector in Turkey
  1. Tez No: 686682
  2. Yazar: GANİMET SEÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KORHAN MAVNACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Energy, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Enerji, devletlerin büyümesi ve kalkınmasındaki en önemli etkenlerden biridir. Elektrik enerjisi ise hatırı sayılır ölçekte işletmenin faydalandığı, ülkemiz özelinde ve dünya ölçeğinde en çok kullanılan enerji çeşitleri arasındadır. Bu nedenle kişi başına düşen elektrik kullanım miktarı ülkelerin büyümesini ve gelişmişlik düzeyini gösteren önemli bir faktör haline gelmiştir. Ülkemizde ise 19 yy. sonrası elektrik dağıtım hizmetinin abonelere daha şeffaf ve rekabetçi koşullarda ulaşmasını sağlamak adına yapılan özelleştirme çalışmaları, tüketim perspektifinden değerlendirildiğinde hizmet alımında çeşitlilik yaratmıştır. Bu kapsamda Türkiye'de elektrik enerjisi sektöründe faaliyet gösteren özel elektrik dağıtım kuruluşlarının kurumsal iletişim faaliyetlerinin incelenmesine ilişkin tez çalışması ile genel olarak elektrik enerjisinin tarihsel gelişimi, sektörün özelleştirilme süreci, elektrik dağıtım hizmetleri ile dağıtım şirketlerinin kurumsal yapılarında önemi her geçen gün artan kurumsal iletişim faaliyetlerinin işleyişe katkısı ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the most important aspects of countries' development. Electric energy is one of the most used energy types by companies in our country as well as the rest of the world. Because of this, we can see a direct connection between each individual's kWh usage and how much that country has been civilized and developed. After the 19th century, privatization efforts were made in order to implement the electricity distribution service in more transparent and competitive conditions in our country. When this situation is evaluated from the perspective of consumption, it has created diversity in service procurement. With this thesis, it is aimed to examine the corporate communication activities of private electricity distribution companies operating in the electricity energy sector in Turkey. In this context, the historical development of electrical energy in general, the privatization process of the sector, the contribution of electricity distribution services and corporate communication activities, whose importance is increasing day by day in the corporate structures of distribution companies, has been studied.