Postpartum dönemde preterm bebek annelerine verilen anne sütü danışmanlığının emzirme algısına ve yeterliliğine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of theeffect of breast milk counseling given to mothers of preterm infants in the postpartum period on breastfeeding perception and adequacy
- Tez No: 686686
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE SEVAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Anne sütünün ve emzirmenin devamlılığı, annenin anne sütü ilgili algılarına ve emzirme konusunda kendini yeterli hissetmesi ile doğrudan ilişkilidir. Postpartum dönemde preterm bebek annelerine verilen anne sütü danışmanlığının emzirme algısına ve yeterliliğine etkisini değerlendirmek amacıyla tek gruplu ön test-son test tasarımı çalışması olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri Zonguldak Bülent Ecevit Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde takip edilen 100 preterm bebek anneden 15.12.2019-31.05.2020 tarihleri arasında toplanmıştır. Veri toplama formu olarak“Anneye İlişkin Bilgi Formu”,“Bebeğe İlişkin Bilgi Formu”,“Postpartum Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği”,“Erişkinlerin Anne Sütü İle İlgili Algı Ölçeği”ve“LATCH Emzirme Tanılama Ölçüm Aracı”“Eğitim Değerlendirme Form”u kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre annelerin % 65'inin emzirme ile ilgili destek ve anne sütüne ilişkin bilgi aldıkları belirlenmiştir. Anne sütüne ilişkin bilginin (%73'ü) ve emzirme desteğinin (%52'si) büyük oranda yenidoğan hemşiresinden alındığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The continuity of breast milk and breastfeeding is directly related to the mother's perceptions of breast milk and her self-efficacy in breastfeeding. It was carried out as a single-group pretest- posttest design study to evaluate the effect of breastfeeding counseling given to mothers of preterm infants in the postpartum period on breastfeeding perception and sufficiency. The data of the study were collected from 100 mothers of preterm infants followed in Zonguldak Bülent Ecevit Health Application and Research Center Neonatal Intensive Care Unit between 15.12.2019 and 31.05.2020.“Mother Information Form”,“Baby Information Form”,“Postpartum Breastfeeding Self-Efficacy Scale”,“Breast Milk Perception Scale for Adults”and“LATCH: Breastfeeding Charting System and Documentation Tool”,“Training Evaluation Form”were used as data collection forms. . According to the findings of the study, it was determined that 65% of the mothers received support about breastfeeding and information about breast milk. According to the findings of the study, it was determined that 65% of the mothers received support about breastfeeding and information about breast milk. It was determined that information about breast milk (73%) and breastfeeding support (52%) were obtained mostly from neonatal nurses.