Yaratıcı yazma teknikleri ile öyküleyici metin oluşturmanın yazma becerisi, derse yönelik tutum ve başarı üzerindeki etkisi
The effects of writing a narrative text with creative writing techniques on writing skill, lesson-oriented attitude, and success
- Tez No: 686689
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH VEYİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışma, yaratıcı yazma etkinliklerinin 10. sınıf öğrencilerinin öyküleyici metin yazma becerisi, Türk dili ve edebiyatı dersine yönelik tutum ile başarısı üzerindeki etkisinin belirlenmesini amaçlamaktadır. Yöntem: Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ön test son test uygulamalı yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Ağrı ili Doğubayazıt ilçesinde bir lisede öğrenim gören 10. sınıf öğrencilerinden 20'si deney grubu ve 20'si kontrol grubu olmak üzere toplam 40 öğrenci oluşturmaktadır. 10. sınıf öğrencilerinden 20'si deney grubu ve 20'si kontrol grubu olmak üzere toplam 40 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Veyis (2015) tarafından geliştrilen“Türk Edebiyatı Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”, Akbaba'nın (2020) geliştirdiği“Öyküleyici Metin Yazma Becerisi Değerlendirme Formu”ve araştırmacı tarafından geliştirilen Türk dili ve edebiyatı Başarı Testi kullanılmıştır. Verilerin analizi için bağımsız örneklemler t testi ile ANCOVA analizinden yararlanılmıştır. Bulgular: Yaratıcı yazma etkinlikleri ile öyküleyici metin yazma çalışmalarının yapıldığı deney grubu ile kontrol grubunun Türk dili ve edebiyatı dersine yönelik tutumlarının genel ortalamasında .05 düzeyinde anlamlı bir farklılaşma görülmüştür. Ölçeğin ilgi ve bilgi alt boyutlarında anlamlı bir farklılaşma görülürken önem ve kaçınma alt boyutlarında bir farklılaşma görülmemiştir. Deney grubu ile kontrol grubu öğrencilerinin öyküleyici metin yazma becerisi arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılaşma görülmüştür. Deney ve kontrol grupları arasında grupların son test başarı puanları açısından deney grubu lehine anlamlı bir farklılaşma görülmüştür. Sonuçlar: Elde edilen bulgular incelendiğinde yaratıcı yazma etkinlikleri ile öykü yazma çalışmalarının yapılmasının deney grubundaki öğrencilerin akademik başarılarını, derse yönelik tutumlarını ve öyküleyici metin yazma becerilerini olumlu yönde etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to determine the effect of creative writing practices on 10th-grade students' narrative text writing skills, attitude towards the Turkish language and literature course, and their success. Method: In the study, the quasi-experimental design with pre-test and post-test, which is one of the quantitative research methods, has been used. The sample group of the study consists of 40 students, 20 of which are the experimental group and 20 of which are the control group among the 10th-grade students studying in a high school in Doğubayazıt district of Ağrı province. The data collection tools used are the“Attitude Scales for the Turkish Literature Course”developed by Veyis (2015), the“Narrative Text Writing Skill Assessment Form”developed by Akbaba (2020), and the“Turkish Language and Literature achievement test”developed by the researcher.“Independent samples t test”and“ANCOVA”have been used to analyze the data. Findings: A significant difference has been observed at the level of .05 in the average of the attitudes towards the Turkish language and literature course of the experimental group and the control group, in which creative writing practices and narrative text writing activities have been performed. While a significant difference has been observed in the interest and knowledge sub-dimensions of the scale, there has been no difference in the importance and avoidance sub-dimensions. It has been observed that the experimental group students are significantly better than the control group students in the narrative text writing skill. There was a significant difference in favor of the experimental group in terms of the post-test success scores of the groups. Results: When the findings have been examined, it has been concluded that the practices of writing a narrative text with creative writing techniques have positively affected the academic achievement, attitudes towards the lesson, and narrative text writing skills of the students in the experimental group.