Atrofik maksillada all-on-six konseptine göre açılı ve kısa implantların biyomekanik olarak değerlendirilmesi: Üç boyutlu sonlu elemanlar analizi
Biomechanical assesment of using tilted and short implants according to all on six concept in an atrophic maxilla: A three-dimensional finite element analysis study
  1. Tez No: 686692
  2. Yazar: DAVUD AGHAYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜJDE SEVİMAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Dental implantların çevresinde oluşan stres ve gerginlik miktarı implantların prognozunda önemli bir faktördür.Bu nedenle implant tedavisi sırasında, peri-implant bölgesinde ortaya çıkabilecek stres miktarını önceden tahmin ederek, doğru bir tedavi planlaması seçmek çok önemlidir.Literatür çalışmaları maksillada açılı veya kısa implantların kullanımının kemik greftleme işlemlerine iyi bir alternatif olduğunu ve implant destekli oral rehabilitasyona doğru hasta kabulünü artırdığını göstermiştir. Kısa implantların kullanıldığı rehabilitasyonun güvenilir bir tedavi olarak görülebileceğini bildiren birkaç çalışma olmasına rağmen sınırlı kemik yüksekliğinin mevcut olduğu durumlarda posterior bölgede kısa veya açılı implantlardan hangisinin kullanılmasının daha iyi olacağına dair henüz net bir fikir yoktur.Bu bilgiler ışığında, atrofik posterior maksillada all-on-six konseptine göre yerleştirilen kısa ve açılı implantların, sonlu elemanlar stres analiz yöntemi kullanılarak biyomekanik açıdan karşılaştırılması planlanmıştır.Yaptığımız çalışmada oklüzal kuvvetler, yarıçapı 1 cm olan yarım daire şeklindeki rijit gıda parçasının (foodstuff) orta noktasına dik ve 300N olacak şekilde uygulanmıştır. Yapılan yükleme çiğneme kuvvetini simüle edecek şekilde planlanmıştır.Sonuç olarak, kemikte oluşan stres değerlerinin implant uzunluğundan etkilenmediği görülmüştür. Ancak implantların açılı yerleştirilmesi kortikal kemikte oluşan stres değerlerinde ciddi bir azalmaya neden olmuştur. En yüksek stres değerleri kısa implantların kullanıldığı modellerde, en düşük stres değerleri ise açılı implantların kullanıldığı modellerde görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The level of stress and tension occurring around dental implants is an essential factor in implant prognosis, hence the choice of the most possible treatment is vital by estimating potential stress level in the area of peri-implant during implant procedures. The studies in literature have shown that the use of angle or short implant on maxilla is a good alternative to bone grafting and that increases the number of patients admitting for oral rehabilitation with implants. Though there exist some studies expressing the rehabilitation including short implants is a reliable treatment, there is a limited clear information on whether angle or short implants should be used in posterior area in case the height of the bone is limited.This study aims to analyse and compare angle and short implants biomechanically, placed by the method of all-on-six on atrophic posterior maxilla, by using finite element analysis. The occlusal force was 300N and applied straightly on the middle point of a rigid food stuff, which was semicircle with a radius measuring 1cm. The occlusal loading was planned to simulate chewing force. Consequently, it was found in this study that the stress level on the bone is not related to the length of the implant. However, the angle placement of the implants has remarkably decreased the level of stress occurring on cortical bone. The highest level of stress was found to exist in short implant models and the lowest in angle implant models.