Characterizing surround suppression in motion direction perception
Hareket yönü algısında çevre baskılamasının karakterizasyonu
  1. Tez No: 686713
  2. Yazar: ASLI GÜL KURT
  3. Danışmanlar: PROF. HÜSEYİN BOYACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Görsel algı genellikle, görsel alanımızdaki kişisel bilgileri bir araya getirmemize yardımcı olan çevre modülasyon mekanizmalarıyla elde edilir. Bu mekanizma, hareket algılamasında, hareket yönü algılaması açısından da belirgindir. Merkez-çevre antagonistik bir organizasyon, kolaylaştırma veya baskılama gibi modülasyon mekanizmalarını kullanarak hareket algısına yardımcı olur. Hangi modülasyon türünün rol alacağına dair kararlar genellikle sürüklenen Gabor disk uyaranlarının boyutu ve kontrastı değiştirilerek manipüle edilebilir. Bu mekanizmaların sistematik bir araştırması önceki araştırmalarda yapılmadığından, bu uyaranların süre eşikleri arasında kolaylaştırıcı veya baskılayıcı bir örüntü olup olmadığını görmek için üç farklı uyarıcı türü (küçük disk, halka ve büyük disk ızgara uyaranı) kullandık. Bunu başarmak adına, insan katılımcıların bu uyaranlar için hareket yönü ayırma eşiklerini uyarlamalı merdiven prosedürleri aracılığıyla değerlendirecek davranışsal bir çalışma gerçekleştirdik. Daha sonra, küçük disk-halka-büyük disk ızgaralı uyaran setlerinin süre eşiklerini karşılaştırarak üç olası havuzlama rejimi aradık: verimli veya verimsiz (zayıf veya güçlü baskılama) havuzlama. Büyük disk ızgaraların süre eşiklerinin, her iki kontrast seviyesinde hemen hemen her zaman küçük disk veya halka şeklindeki ızgaralarının süre eşiklerinden daha büyük olduğunu bulduk ve bu da havuzlama rejimlerinden güçlü baskılamayı gösterdi. Ayrıca bölücü normalizasyon modellerinin simülasyonlarını literatürdeki V1 parametreleriyle gerçekleştirdiğimizde modülasyon mekanizmalarının MT parametreleri kullanılarak simüle edilmiş süre eşiklerinde daha belirgin olduğunu gözlemledik. Önceki literatür MT bölgesinin kendi içinde kolaylaştırıcı veya baskılayıcı etkiler ürettiğini öne sürse de, davranışsal verilerimizde gözlemlediğimiz güçlü baskılayıcı havuzlama oluşturan spesifik bir beyin bölgesinin olduğunu öne süremiyoruz. Bu nedenle, bu çalışma gelecekteki nörogörüntüleme çalışmaları için önemli bir sonraki adımdır.
Özet (Çeviri)
Visual perception is often achieved by surround modulation mechanisms, which help us pool individual information in our visual field. This mechanism is also prominent in motion perception, namely motion discrimination. A center-surround antagonistic organization aids motion perception using these modulation mechanisms, which are facilitation or suppression. Decisions to which modulation type will take place are usually manipulated by changing size and contrast of drifting Gabor disc stimuli. Because a systematic investigation of these mechanisms is not conducted in prior research, we have used three different types of stimulus (small disc, annular, and large disc grating) to see whether there is a facilitative or suppressive pattern between duration thresholds of these stimuli. To achieve this, we performed a behavioral study, that would assess motion discrimination thresholds of human participants for these stimuli via adaptive staircase procedures. Then, we looked for three possible pooling regimes by comparing duration thresholds of small disc-annular-large disc grating stimulus sets: efficient or inefficient (weak or strong suppression) pooling. We found that duration thresholds of large disc gratings were almost greater than small disc or annular gratings almost all the time in both contrast levels, which indicated a strong suppression. We have also conducted simulations of divisive normalization models and observed that modulation mechanisms were more prominent in simulated duration thresholds using MT parameters from literature than V1. Although previous literature suggests that MT region produces facilitative or suppressive effects within itself, we are not able to postulate a specific brain region creating strong suppressive pooling we observed in our behavioral data. This is why this study is a critical next step for future neuroimaging studies.