Çocukları cerrahi girişim geçiren ebeveynlerin aile merkezli bakım algısının belirlenmesi
Determining the perception of family-centered care of parents whose children had surgical intervention
- Tez No: 686712
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE KURŞUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, çocukları cerrahi girişim geçiren ebeveynlerin aile merkezli bakım algısını ve bu algıyı etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı-ilişki arayıcı olarak yapıldı. Çalışma, Hacettepe İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi'nin çocuk cerrahi kliniklerinde cerrahi girişim geçiren çocukların ebeveynleri ile gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklem büyüklüğü 191 olarak belirlendi. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu ve Aile Merkezli Bakımı Değerlendirme Ölçeği (AMBDÖ) kullanıldı. Veriler; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma ve ortanca (minimum-maksimum) [IQR] olarak özetlendi. Verilerin analizinde; Mann-Whitney U, Kruskal Wallis ve regresyon analizi kullanıldı. Ebeveynlerin AMBDÖ alt boyutlarından aldığı puan ortalamalarının sırasıyla destek alt boyut için 38,4±7,7, iş birliği alt boyutu için 33,9±6,8, saygı alt boyutu için 12,9±2,7 ve toplam ölçek için 85,2±15,8 olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive-relationship searcher to determine the perception of family-centered care and the factors affecting this perception of parents whose children had undergone surgical intervention. The study was carried out with the parents of children who underwent surgery in the pediatric surgery clinics of Hacettepe İhsan Doğramacı Children's Hospital. The sample size of the study was determined as 191. Introductory Information Form and Family Centered Care Evaluation Scale (AMBDÖ) were used to collect data. Data; summarized as number, percentage, mean, standard deviation, and median (minimum-maximum) [IQR]. In the analysis of data; Mann-Whitney U, Kruskal Wallis and regression analysis were used. It was determined respectively that the mean scores of the parents from the sub-dimensions of AMBDÖ were 38.4±7.7 for the support sub-dimension, 33.9±6.8 for the cooperation sub-dimension and 12.9±2.7 for the respect sub-dimension, for the total scale, it was determined to be 85.2±15.8. It was determined that the support sub-dimension score of the scale was affected by the number of days in hospital, the age of the parent, the number of children of the parent and the parent's participation in the care of their child who is currently hospitalized. It was determined that the cooperation sub-dimension score of the scale was affected by the child's previous surgery status and the parent's number of children. It was determined that the respect sub-dimension of the scale was affected by the variables of the child's previous hospitalization status, the child's previous surgery, the number of children of the parents, parent accompanying their child(s) in the hospital in the past.