Evaluating financial performance of banks using accounting data: Evidence from Iraq
Muhasebe verileri kullanılarak bankaların performanslarının değerlendirilmesi: Irak örneği
- Tez No: 686730
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Katılım Bankacılığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada Irak'ta faaliyet gösteren bankaların finansal performanslarının CAMELS modeli ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın evrenini, Irak bankaları oluşturmaktadır. Örneklem olarak ise Irak Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören ve finansal tablolarını düzenli olarak yayınlayan beş banka oluşturmaktadır. Çalışmanın sonucuna göre, Irak bankalarının yıllar itibariyle bir kısım CAMELS göstergeleri açısından olumlu gösterdiği, diğer bir kısım göstergenin ise kötü sinyaller verdiği gözlemlenmiştir. Sermaye yeterliliği, varlık kalitesi, yönetim yeterliliği ve likidite yönünden ciddi bir sorunla karşılaşılmamıştır. Özellikle sermaye yeterliliği, yönetimini başarısını ve yüksek kâr beklentisini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte kazançlar ve piyasa riskine duyarlılık hususlarında devlet ve düzenleyici otoritelerin önlem alması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to evaluate the financial performance of banks operating in Iraq with the CAMELS model. The population of the study consists of banks operating in Iraq. Five of Iraqi banks are selected in our research as the sample, because these banks are traded in the Iraqi stock exchange which publish their financial statements most regularly. As a result of the research, it is observed that in some CAMELS indicators of Iraqi Banks positive developments were seen but some of them have bad signals in terms of the performance. In terms of capital adequacy, asset quality, management adequacy and liquidity, we do not observe any serious problem. The increase in capital indicates good management, high profit for the bank, and the efficiency of the bank's management bank capital. However, earnings and sensitivity to market risk indicators show that the government and regulatory authorities should pay attention on these issues for Iraqi banks.