Nanoyapılı Fe-Mn-Zn alaşımların mekanik alaşımlama yöntemiyle üretilmesi ve özelliklerinin incelenmesi
Production of nanostructured Fe-Mn-Zn alloys by mechanicalalloying method and investigation of their properties
  1. Tez No: 686732
  2. Yazar: FUNDA KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ AVAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Son yıllarda Fe-esaslı alaşımlar, iyi mekanik özellikleri, belirli ölçüde bozunabilirlikleri ve iyi biyouyumluluk özellikleri nedeniyle stent malzemesi olarak kullanılması önerilmiştir. Bununla birlikte ağırlıkça % 29'un üzerindeki Mn içeriğine sahip Fe-Mn sistemi, manyetik rezonans görüntüleme (MRI) uyumluluğu için gerekli olan antiferromanyetik özellikler göstermektedir. Bu tez çalışmasında, Fe-30Mn-xZn (0, 3, 6, 9 ağ.%) nanokristal alaşımları mekanik alaşımlama yöntemiyle elde edilmiştir. Daha sonra sıcak pres ve sinterleme işlemiyle toz alaşımlar, peletler halinde elde edilmiştir. Alaşımların yapısal ve morfolojik özellikleri, X-ışını difraksiyonu (XRD) ve taramalı elektron mikroskobu/enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi (SEM/EDX) teknikleri ile yapılmıştır. Ayrıca, pelet halindeki malzemelerin yoğunluk, sertlik, aşınma, eğme, korozyon ve antibakteriyel özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, Fe-based alloys have been proposed to be used as stent material due to their good mechanical properties, reasonable degradability and good biocompatibility. However, the Fe-Mn system with Mn content over 29 wt.% shows the antiferromagnetic properties required for magnetic resonance imaging (MRI) compatibility. In this thesis study, Fe-30Mn- xZn (0, 3, 6, 9 wt.%) nanocrystalline alloys were obtained by mechanical alloying method. The powder alloys were then obtained in pellet form by hot-pressing and sintering process. The structural and morphological properties of the alloys were determined by X-ray diffraction (XRD) and scanning electron microscopy/energy dispersive X-ray spectroscopy (SEM/EDX) techniques. In addition, the density, hardness, wear, bending, corrosion and antibacterial properties of the pelleted materials were investigated.