Karaman'da yer alan KOBİ'lerin e-ticarete yönelik bakış açıları
Perspectives of SMEs in Karaman on e-commerce
- Tez No: 686733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
II. Dünya Savaşından sonra teknolojinin hızla ilerlemesi ülkeler arasında önemli gelişmişlik farklarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Ülkeler az gelişmiş, gelişmekte olan ve gelişmiş ülkeler olarak sınıflandırılmaya başlanmıştır. Az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için kalkınma kavramı önemini artırırken, gelişmiş ülkeler için ise kalkınmanın sürdürülebilir olması önemli hale gelmiştir. İnternetin ilk defa askeri amaçlarla 1970'li yıllarda kullanılmaya başlanmasına rağmen, geniş kitleler tarafından kullanılabilir hale gelmesi 1990'lı yılları bulmuştur. 2000'li yıllarda mobil teknoloji ve akıllı telefonlarda yaşanan önemli gelişmeler internet kullanımı daha da artırmıştır. İletişimde devrim niteliğinde olan bu gelişmeler, ticari hayatı olumlu şekilde etkilemiş ve elektronik ticaretin kapsamını genişletmiştir. Rekabet ortamında küresel işletmelere karşı dezavantajlı konumda olan KOBİ'ler e-ticaretin yaygınlaşması ile önemli fırsatlar yakalamışlardır. Küresel ve ulusal pazarlarda kendilerine göre büyük şirketlerle rekabet edebilir duruma gelen KOBİ'ler faaliyette bulundukları ülkelerin kalkınmalarına da önemli katkılar sunmaya başlamışlardır. Bu araştırmada Karaman'da faaliyette bulunan KOBİ'lerin e-ticarete yönelik bakış açıları incelenmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda literatür taraması yapılmış ve Karaman'da faaliyet yürüten işletmelerle anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen analizler sonucunda Karaman'da faaliyet gösteren KOBİ'lerin %75,5'nin e-ticaret yapmadıkları, % 24,5'nin ise e-ticaret yapmakta oldukları tespit edilmiştir. İşletmelerin fonksiyonel açıdan e-ticarete bakış açılarının faaliyette bulundukları sektöre göre farklılık göstermekte olduğu tespit edilmiştir. Diğer taraftan işletmelerin e-ticaret yaparken karşılaştıkları sorunların işletme yapısına göre farklılık göstermekte olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid development of technology after World War II caused significant development differences between countries. Countries have begun to be classified as developed, developing and underdeveloped countries. While the concept of development has increased its importance for underdeveloped and developing countries, it has become important for developed countries to have sustainable development. Although the Internet was first used for military purposes in the 1970s, it was not until the 1990s that it became available to large masses. Significant developments in mobile technology and smart phones in the 2000s increased the use of the internet even more. These revolutionary developments in communication have positively affected commercial life and expanded the scope of electronic commerce. SMEs (small and medium-sized enterprises), which are in a disadvantageous position against global businesses in competitive environment, have caught important opportunities with the spread of e-commerce. SMEs, which have become able to compete with large companies in global and national markets, have started to make significant contributions to the development of the countries of where they based on. In this research, the effects of e-commerce have been examined on the competitiveness and local development of SMEs operating in Karaman. In this context, a literature review was conducted and surveys were conducted with companies operating in Karaman. As a result of the analyzes, it has been determined that 75.5% of the SMEs operating in Karaman do not do e-commerce, and 24.5% do e-commerce. It has been determined that the functional perspectives of businesses on e-commerce differ according to the sector in which they operate. On the other hand, it has been concluded that the problems faced by businesses while doing e-commerce differ according to the business structure.