Combustion yöntemi ile karışık metal oksit nano-parçacıkların sentezi, karakterizasyonu ve reaktif metilen mavisinin sulu çözeltiden uzaklaştırılmasında bu oksitlerin adsorbent özelliğinin incelenmesi
Synthesis of mixed metal oxide nano-particles with combustion method investigation of adsorbent properties of these oxides for the removal of methylene blue from aqueous solution
  1. Tez No: 456463
  2. Yazar: NESLİHAN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu tez çalışmasında, yapısında üç metal bulunan nanoyapılar düşük sıcaklık combustion yöntemi ile sentezlendi. Deneysel çalışmalarda 4-amino-2,3-dimetil-1-fenil-3-pirazolin-5-on yakıt olarak kullanıldı. Nano oksitlerin morfolojisi (şekli), tanecik büyüklüğü ve nanoyapısı SEM, XRD, FTIR ve Uv-Vis spektrumları ile analiz edildi. Ön kompleksleşme oluşumunu takiben, düşük sıcaklık combustion (Yakma) yönteminden sonra, nano-parçacıklar 800 ºC'de kalsinasyonla elde edildi. Nano-parçacıkların ortalama büyüklükleri 100 nm'den küçüktür. XRD, FTIR ve SEM, EDX ve Uv-Vis spektrum sonuçları nano-pigmentlerin oluşumunu göstermektedir. Sentez sonuçlarından teorik olarak beklendiği gibi Ru, Fe, Co, Ni, Cu, Pd, Zn, Mn, In ve Al elementleri EDX spektrumlarında gözlenmektedir. Yüzey örtücülüğünde kullanılan ve yük etkilerini yok etmek amaçlı kullanılan altın EDX spektumlarında gözlendi. Öte yandan, nano-oksitlerde C, N, S, P, Cl, vb. elementlere rastlanmayışı, sentezlenen nanoparçacıkların saf yapıda olduğunu göstermektedir. Bu nano-parçacıkların bir tekstil boyası olan Metilen Mavisini adsorplama özelliği incelendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, three metal composed of nano-structures have been synthesized by low temperature combustion method. In this study, 4-amino-2,3-dimethyl-1-phenyl-3-pyrazolin-5-one used as thefuel. The morphology (shape), particle size and nano-structure were analyzed by using XRD, SEM, FTIR and Uv-Vis spectra. With low temperature combustion method following formation of precursor complexes has yielded nanoparticles at calcined temperature, 800 ºC. The mean grain size of the nanoparticles less than 100 nm. The XRD, SEM, EDX, FTIR and Uv-Vis spectra of the synthesized nanoparticles show that the formation of nano-pigments. The EDX analysis indicated that the elements of Ru, Fe, Co, Ni, Cu, Pd, Zn, Mn, In and Al existed in the products. The surface treatment of spray gold for elimination of charged effects were responsible for the signals of gold in the EDX analysis of the products. In other words, no impurities like C, N, S, P, Cl, etc. Were detected except for Ru, Co, Cu, Ni, Pd, Fe, In and Al elements, indicating the nanoparticles were pure. The adsorption feature of these nano-pigments was studied on a textile dye Methylene Blue.