Cabernet-sauvignon ve merlot üzüm çeşitlerinde bazı abiyotik ve biyotik streslerin primer ve sekonder metabolitlere etkileri
The effects of some abiotic and biotic stresses on primary and secondary metabolits in cv. cabernet-sauvignon and cv. merlot
- Tez No: 686735
- Danışmanlar: PROF. DR. ELMAN BAHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 324
Özet
Araştırmada, 2016 ve 2017 yıllarındaTekirdağ ili Süleymanpaşa ilçesi Te-Ha danışmanlık Tarım Sanayi ve limited şirketinin ait deneme bağında bulunan SO4 anacı üzerine aşılı 13 yaşındaki Cabernet-Sauvignon ve Merlot üzüm çeşitleri kullanılmıştır. Araştırmanın amacı; Hasat zamanından 5 gün önce olgunluk öncesi sabah ve akşam olmak üzere canlı omcalar üzerine, 1 Kontrol, 1 biyotik stres uygulaması (Botrytis cinerea Pers ex. Fr.), 5 abiyotik stres uygulaması (darbe, yaprak yaralama, yaprak alma, UV-C, vibrasyon) yapıldıktan sonra meydana çıkacak savunma mekanizması ile gelişen, primer ve özellikle sekonder metabolitlerin biyosentezi ve etkileri üzerine çalışmaktır. Uygulama şekillerinde ise; kontrol, darbe (plastik çekiç ile 08.00'de birkez ve 19.00'de 1 kez 1 dakika süreyle), yaprak alma (tüm yaprakların alınması), yaprak yaralama (yaprakların çubuk ile yaralanması), UV-C (08.00'de ve 19.00'de 1 kez 1 dakika), vibrasyon (08.00'de ve akşam 19.00'de 1 kez 1 dakika titreşim) ve Botrytis cinerea Pers ex. Fr ile bazı uygulamalar sabah ve akşam, bazı uygulamalar da 1 kez yapılarak gerçekleşmiştir. Sonuç olarak; çevresel faktörler ve stres uygulamaları göz önünde bulundurulduğunda, Merlot üzüm çeşidi Cabernet-Sauvignon'a göre daha fazla resveratrol sentezlemiştir. Yaprak yaralama uygulaması, sekonder metabolitlerin tamamını önemli ölçüde etkileyerek artırmıştır. Resveratrol, en fazla Botrytis cinerea izolatlarından etkilenmiştir. Yapılan tüm stres uygulamaları, primer metabolitler üzerinde istatistiki düzeyde bir etki yaratmamıştır.
Özet (Çeviri)
In the research, 13-year-old Cabernet-Sauvignon and Merlot grape varieties grafted on SO4 rootstock were used in the vineyards of Te-Ha Consulting Agriculture Industry and Limited company, which was used as a trial vineyard in Tekirdağ province Süleymanpaşa district in 2016 and 2017. Purpose of the research; 5 days before the harvest, 1 control, 1 biotic stress application (Botrytis cinerea Pers ex. Fr.), 5 abiotic stress applications (shock action, leaf tearing, leaf removal, UV-C, The aim of this study is to study the biosynthesis and effects of primary and especially secondary metabolites, which develop with the defense mechanism that will occur after vibration). In application forms; control, shock action (once at 08:00 and 1:00 at 6:00 for 1 minute with plastic hammer), leaf removal (removal of all leaves), mechanical leaf injury (wound of leaves with stick), UV-C (at 08.00 and 19.00) 1 time for 1 minute), vibration (08.00 and 1 minute vibration for 1 time at 19.00 in the evening) and Botrytis cinerea Pers ex. Fr were applied in the morning and evening, and some applications were performed once. As a result; Considering environmental factors and stress applications, Merlot grape variety synthesized more resveratrol than Cabernet-Sauvignon. Shock application significantly increased all secondary metabolites. Resveratrol was most affected by Botrytis cinerea isolates. All stress applications did not have a statistical effect on primary metabolites.