Öğretmenlerin psikolojik güçlendirme algıları ile örgütsel özdeşleşme düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between teachers' perceptions of psychological empowerment and levels of organizational identification
  1. Tez No: 686740
  2. Yazar: MELTEM KOPTAGEL ÇELTEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMÜR ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapmakta olan öğretmenlerin algılarına göre psikolojik güçlendirme düzeyleri ile örgütsel özdeşleşme düzeylerini ortaya koymaktır. Araştırma, ilişkisel tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın evreni, 2019-2020 eğitim öğretim yılında Karaman'da görev yapmakta olan 3115 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 336 öğretmen oluşturmaktadır. Çalışmada Kişisel Bilgi Formu, Psikolojik Güçlendirme Ölçeği (PGÖ) ve Örgütsel Özdeşleşme Ölçeği (ÖÖÖ) kullanılmıştır. Cinsiyet ve eğitim durumu değişkenlerinin, öğretmenlerin psikolojik güçlendirme algılarında ve örgütsel özdeşleşme düzeyleri üzerinde anlamlı farklılıklar olup olmadığını belirlemek amacıyla bağımsız örneklem t-testi uygulanmıştır. Bunun yanında mesleki kıdem, okul türü ve mevcut kurumdaki görev süresi değişkenlerinin anlamlı farklılığa neden olup olmadığını belirlemek amacıyla tek yönlü varyans analizi yapılmıştır. Daha sonra öğretmenlerin psikolojik güçlendirme algıları ile örgütsel özdeşleşmeleri arasındaki ilişki düzeylerini belirlemek amacıyla Pearson momentler çarpımı korelasyon analizi uygulanmıştır. Son olarak, öğretmenlerin psikolojik güçlendirme algılarının örgütsel özdeşleşme düzeylerinin anlamlı bir yordayıcısı olup olmadığını belirlemek amacıyla, basit regresyon analizi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, öğretmenlerin algılarına göre psikolojik güçlendirme düzeyleri 'çok yüksek' iken; örgütsel özdeşleme düzeyleri 'yüksek' bulunmuştur. Cinsiyet, eğitim durumu, mevcut okullarındaki görev süresi ve mesleki kıdem değişkenlerinin öğretmenlerin psikolojik güçlendirme algıları üzerinde anlamlı farklılık olmadığı görülürken; ilkokulda ve ortaokulda görev yapmakta olan öğretmenlerin genel psikolojik güçlendirme algıları lisede görev yapan öğretmenlerden daha yüksek bulunmuştur. Öğretmenlerin örgütsel özdeşleşme düzeyleri cinsiyet, eğitim durumu, mevcut okullarındaki görev süresi ve mesleki kıdem değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılık göstermezken; ilkokul ve ortaokul kademesinde çalışan öğretmenlerin örgütsel özdeşleşme düzeylerinin, lise kademesindeki öğretmenlere kıyasla daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin örgütsel özdeşleşme düzeyleri ile psikolojik güçlendirme algıları arasında ise pozitif yönde düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Son olarak araştırma sonucunda öğretmenlerin psikolojik güçlendirme algılarının örgütsel özdeşleşmelerinin yaklaşık %5'ini açıkladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the psychological empowerment levels and organizational identification levels of teachers working in primary, secondary and high schools according to their perceptions. The research is conducted in relational survey model as a descriptive study. The population of the research is 3115 teachers working in Karaman in the 2019-2020 academic year. The sample of the study is 342 teachers and researcher gathered data from 336 teachers. Personal Information Form, Psychological Empowerment Scale (PIS) and Organizational Identification Scale (ASS) have used in the study An independent sample t-test has applied to determine whether the variables of gender and educational status caused significant differences in teachers' perceptions of psychological empowerment and organizational identification levels. In addition, one-way analysis of variance was conducted to determine whether the variables of age, professional seniority, school type and tenure in the current institution caused a significant difference. Then, Pearson product-moment correlation analysis has applied to determine the level of relationship between teachers' perceptions of psychological empowerment and their organizational identification. Finally, simple regression analysis has conducted to determine whether teachers' perceptions of psychological empowerment have a significant predictor of their organizational identification levels. According to the results obtained, while the psychological empowerment levels are 'very high' according to teachers' perceptions; organizational identification levels have found to be 'high'. While it has seen that the variables of gender, educational status, tenure at their current school, professional seniority and age did not cause significant differences on teachers' perceptions of psychological empowerment; The general psychological empowerment perceptions of teachers working in primary and secondary schools have found to be higher than teachers working in high schools. While teachers' organizational identification levels do not differ significantly according to gender, educational status, tenure at their current school and professional seniority; The organizational identification levels of the teachers working between the ages of 31-40 have found to be higher than the teachers in the 30 and below age group. However, it has concluded that the organizational identification levels of teachers working at primary and secondary school levels were higher than teachers at high school level. It has been determined that there is a positive and low-level significant relationship between teachers' organizational identification levels and psychological empowerment perceptions. Finally, as a result of the research, it has concluded that teachers' perceptions of psychological empowerment explained about 5% of their organizational identification.