Sanal gerçeklik gözlüğünün kolonoskopi yapılan hastalarda yaşamsal bulgular ve anksiyete üzerine etkisi
The effects of virtual reality glasses on the vital signs and anxiety in patients undergoing colonoscopy
- Tez No: 686754
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİGAR ÜNLÜSOY DİNÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırma, sanal gerçeklik gözlüğünün kolonoskopi yapılan hastalarda yaşamsal bulgular ve anksiyete üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak yapılmıştır. Araştırma, 2 Ocak 2020-28 Eylül 2020 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin endoskopi ünitesinde sedasyonsuz kolonoskopi için başvuran, dahil edilme kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 44 hasta ile yürütülmüştür. Hastalar cinsiyet ve daha önce kolonoskopi yaptırma durumlarına göre homojen olarak deney (n=22) ve kontrol (n=22) grubuna ayrılmıştır. Deney grubundaki hastalara kolonoskopi sırasında sanal gerçeklik gözlüğü ile doğa görüntüleri ve seslerini içeren atmosferik müzik fonlu 360o VR video izletilmiş, kontrol grubundaki hastalara işlem sırasında herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Sürekli Kaygı Ölçeği”,“VAS–P”,“VAS–A”,“Yaşamsal Bulgular İzlem Çizelgesi”,“Sanal Gerçeklik Gözlüğü Uygulamasına İlişkin Memnuniyet Değerlendirmesi”formları kullanılmıştır. Çalışma için etik kurul onayı, kurum ve hastaların yazılı izinleri alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, Ki-Kare testi, Wilcoxon testi ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted as a randomized controlled trial with the aim of examining the effects of virtual reality glasses on the vital signs and anxiety in patients undergoing colonoscopy. The present study was conducted with 44 patients who applied to the Endoscopy Unit of a university hospital for sedation-free colonoscopy between January 2, 2020 and September 28, 2020, met the inclusion criteria and agreed to participate in the study. The patients were homogeneously divided into experimental (n=22) and control (n=22) groups based on their gender and history of colonoscopy. The patients in the experimental group watched a 360o VR video with atmospheric background music over images and sounds of nature through virtual reality glasses while no application was performed for the patients in the control group during the procedure. The“Demographic Information Form”,“Trait Anxiety Scale”,“VAS–P”,“VAS–A”,“Vital Signs Monitoring Chart”and“Satisfaction Evaluation on the Virtual Reality Glasses Application”forms were used in the data collection phase. For the study, an ethics committee approval was obtained in addition to written consent by the institutions and patients. Numbers, percentages, the Chi-square test, the Wilcoxon test and the Mann-Whitney U test were used for data analysis.