Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu'nun (KGK) rolü ile muhasebe uygulamalarındaki değişikliklerin muhasebe ve denetim meslek mensuplarına etkileri üzerine bir araştırma
A research on the role of the Public Oversight, Accounting and Auditing Standards Authority (KGK) and the effects of changes in accounting practices on accounting and auditing professionals
- Tez No: 686753
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN TAYLAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
ABD'de ve AB'de yaşanan muhasebe skandalları ve şirket iflasları, yatırımcıların açıklanan mali tablolara ve bağımsız denetime duyduğu güveni olumsuz yönde etkilemiştir. Finansal tablolara ve denetim sürecine duyulan güveni geri kazanmak ve bu güven kaybının tekrarını engellemek adına, ABD ve AB'de düzenleyici otoriteler çalışmalarda bulunmuşlardır ve bunu sağlayabilmek için denetim firmalarının denetimini yapacak kamu gözetim kurumlarının kurulması gündeme gelmiştir. Dünya'da yaşanan bu gelişmeler neticesinde Ülkemizde de 2011 yılında Kamu Gözetim Kurumu kurulmuştur. Çalışmada, öncelikle dünyada daha sonra Türkiye'de muhasebe mesleğinin ve denetimin gelişim sürecine değinilmiş, ardından kamu gözetim kurumlarının rolü hakkında bilgi verilmiştir. Araştırma bölümünde, KGK'nın ülkemizdeki faaliyetlerinden en çok etkilenen meslek grupları olan muhasebe meslek mensupları ve bağımsız denetçilere uygulanan anket çalışması sunulmuştur. Araştırmanın amacı, Kamu Gözetim Kurumu' nun rolü ile muhasebe uygulamalarındaki değişikliklerin muhasebe meslek mensuplarına ve denetim meslek mensuplarına etkilerini ortaya koymaktır. Analizden elde edilen bulgular yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Accounting scandals and company bankruptcies in the USA and the EU negatively affected Investors' confidence in financial statements and independent audit. Regulatory authorities in the USA and EU have worked to regain financial statements and audit and to prevent the repetition of this loss of confidence, the establishment of public oversight institutions that will supervise audit firms has come to the agenda. In our country, the Public Oversight Authority was established in 2011. In the study, the development process of the accounting profession and auditing in the world and then in Turkey was mentioned, and then information was given about the role of public oversight authorities. In the research section, a questionnaire was presented to the public accountants and independent auditors, who are the professions that are very affected by the activities of KGK ( Public Oversight and Auditing Standarts Authority) in our country. The aim of the research is to reveal the effects of the role of the Public Oversight Authority and the effects of changes in accounting practices on public accountants and independent auditors . Findings obtained from the analysis were interpreted.