Renal kanser hücre hattında (CAKI-2) karbonik Anhidraz-IX enzim inhibisyonunun mTOR proteini üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of carbonic anhydrase-IX inhibition on mTOR protein in Renal Cancer Cell Line (CAKI-2)
  1. Tez No: 686778
  2. Yazar: EMİNE TERZİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN ÖZENSOY GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Tıbbi Biyoloji, Biochemistry, Medical Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kanser Biyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Karbonik anhidraz (CA) karbondioksit/bikarbonatın'ın (CO2/HCO3-) dönüşümünü katalizler. CA enzim ailesi içerisinde tümörle ilişkisi gösterilen izoenzimlerden biri CA-IX'dur. CA-IX'un tümörlü dokularda ekspresyonu artmaktadır ayrıca intrasellüler kuyruklarının (IC) fosforillenmesinin kanser ile ilişkili olduğu bilinmektedir. PI3K/Akt/mTOR sinyal yolağı; hücre proliferasyonu, sağkalımı ve farklılaşmasında görevli bir sinyal iletim yoludur. Bu etkilerini S6K1 ve 4EBP1 proteinlerinin aktivasyonu aracılığıyla gösterir. mTOR'un aktivitesi kanser hücrelerinde yüksektir ve en yüksek ifade edildiği kanser türlerinden biri de renal kanserlerdir. Renal kanserlerin en yaygın histolojik tipi ise berrak hücreli renal karsinomdur. Bu çalışmada amaçlanan, CA-IX inhibisyonunun, tümorogenez sürecinde etkili olduğu bilinen mTOR yolağı üzerine olan etkisini belirlemektir. Bu amaçla çalışmada CAKI-2 insan berrak hücreli renal karsinoma hücre hattı kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan inhibitörler olan Rapamisin ve Asetazolamid'in bu hücre hatları üzerindeki etkin dozunu belirlemek için WST-1 sitotoksisite testi yapılmıştır. Hipoksik ortam oluşuturulmuş ve kontrolü Real Time PCR ve Western Blot yöntemleri ile yapılmıştır. CA-IX inhibisyonunun mTOR yolağı üzerine olan etkisini belirlemek için Western blot ve immünofloresan boyama çalışmaları yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda AZA'nın mTOR sinyal yolağında inhibisyon etkisine neden olduğu gösterilmiştir. Ancak bu etki istatistiksel olarak anlamsız bulunmuştur (p>0.05).Bu inhibisyon etkisinin gösterilmiş olması ileriki çalışmalar için öncü nitelik taşımaktadır. Elde edilen sonuçlar kanser tedavisinde kullanılacak yeni ilaç uygulamaları için son derece önemli bir katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Carbonic anhydrase (CA) catalyzes the conversion of carbon dioxide / bicarbonate (CO2 / HCO3-). CA-IX is one of the isoenzymes in the CA enzyme family, which has been shown to be associated with tumor development. Expression of CA-IX increases in tumorous tissues. It is known that phosphorylation of intracellular tails (IC) of CA-IX is associated with cancer. PI3K/Akt/mTOR is a signal transduction pathway which is involved in cell proliferation, survival and differentiation. It shows these effects through the activation of S6K1 and 4EBP1 proteins. The activity of mTOR is high in cancer cells and one of the cancer types with the highest expression is renal cancers. The most common histological type of renal cancers is clear cell renal carcinoma. In this study our aim is to assess the effect of CA-IX inhibition on the mTOR pathway, which is known to be effective in the tumorigenesis process. For this purpose, CAKI-2 human clear cell renal carcinoma cell line was used in our study. The WST-1 cytotoxicity test was performed to determine the effective dose of Rapamycin and Acetazolamide, which are the inhibitors we used in our study, on these cell lines. A hypoxic environment was created and its control was verified by Real Time PCR and Western blot methods. Western blot and immunoflourescence staining studies were conducted to determine the effect of CA-IX inhibition on the mTOR pathway. As a result of the study, it has been shown that AZA has an inhibititory effect on the mTOR signal pathway. However, this effect was found to be statistically insignificant (p> 0.05).The demonstration of this inhibition effect is a pioneer for future studies. The results of the study can make an extremely important contribution to new drug applications to be used in cancer treatment.