Pazarlama yönetiminde yeni bir yaklaşım: Mavi okyanus
A new approach to marketing management: Blue ocean
  1. Tez No: 686777
  2. Yazar: HOMA SAYEHDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ İHSAN ÖZEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Günümüzde rekabet, dünyanın ekonomik düzeninin de çok tartışılan bir konu olarak açıklanmıştır. Rekabet, günümüz endüstrisinin özelliklerine, işletmelerin rekabet stratejilerine, ülkelerin içinde olan sürekli ekonomik değişimlerine ve koşullarında bağlıdır. Bu sürekli olan değişimlerde, rekabetin yeni anlayışlarından biri de rekabeti anlamsız hale getirmektir. Bu çalışmada, rekabetle mücadelede olan işletmeler için, rekabet üstünlüğü sağlayan avantajlar sunmak ve rekabeti tamamen ortadan kaldıran Mavi Okyanus Stratejisi (Blue Ocean Strategy) incelenmiştir. Bu çalışmada Mavi Okyanus Stratejisi uygulanan, dünyadan ve ayrıca Türkiye'de perakendecilik sektöründe olan ve Mavi Okyanus stratejisini uyguyalar, indirim mağazalarından BİM 'ile ilgili araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today,competition in the world's economic order has been described as a highly debated topic. Today competition depends on the characteristics of the industry and the strategies of the enterprises,as well as the economic changes and conditions of the countries. İn this constant change,one of the new understandings of competition is making the competition meaningless. İn this study,for businesses straggling with competition,Blue Ocean strategy which offers advantages that provide competitive advantage and completly eliminates competition,has been examined. İn this study,BİM,which is in the retail sector in the World where Blue Ocean Strategy is applied and specially in turkey ,and which is one of the discount stores where Blue Ocean Strategy is applied,was investigated.