Manisa Spil Dağı Milli Parkı alternatif turizm potansiyelinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
Manisa Spil Daği milli parki alternatif turizm potansiyelinin belirlenmesi üzerine bir araştirma
- Tez No: 686779
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Turizm, çok yönlü ve karmaşık olay ve olguları kapsadığından dolayı çok eşitli tanımları yapılan bir kavramdır. Turizmi tanımını yapan kişilerin turizme bakış tarzı ve önemsedikleri hususların farklılığı, turizmin birçok şekilde tanımlarının yol açan nedenlerdir. Turizmi,“insanların temel uğraşıları dışında boş kalan zamanlarını değerlendirmek ya da rekreasyon (dinlenme, eğlenme, yenilenme) amacıyla seyahat etmeleri, bu seyahatleri ve geçici olarak konaklamaları süresinde oluşan olaylar ve etkileşimler bütünü”olarak tanımlanabilir. Bu araştırmanın amacı, Manisa Spil Dağı Milli Parkının alternatif turizm potansiyelinin belirlenmesi ve bölgenin turizm açısından nasıl değerlendirilmesi gerektiğiyle ilgili bölgenin çeşitli özelliklerini kullanarak oranın halkı tarafından ve turistler açısından yararlanılabilecek turizm potansiyeli oluşturmak adına yapılan bir çalışmadır. Çalışmanın amacı doğrultusunda bölgeye gelen turistlere ve oradaki halk üzerinde uygulanan anket formu oluşturulmuştur. Anket sonucunda bölgenin potansiyeli belirlenmiş ve istatiksel açıdan farklı yorumlar ortaya çıkmıştır. Turizm; dinlenmek, eğlenmek ve tatil yapmak amacıyla faaliyetler bütünü olup bu faaliyetleri belirli bir zaman içerisinde insanlar gerçekleştirmektedir. Bu uygulama sonucunda elde edilen bilgiler, SPSS 21 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analizler sırasında güvenirlilik analizi, bağımsız örneklem t testleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tourism is a concept that has very equitable definitions because it covers multifaceted and complex events and facts. The way people define tourism look at tourism and the difference of what they care about are the reasons why tourism is defined in many ways. Tourism can be defined as“a whole of events and interactions that occur during the time of people to travel, travel, and temporarily stay for recreation (rest, fun, renewal),”or "spend their free time outside of their basic work. The purpose of this research is to create tourism potential that can be utilized by the people of Manisa Spil Mountain National Park by using various features of the region on the determination of alternative tourism potential and how the region should be assessed for tourism. For the purpose of the study, the survey form was created for tourists arriving in the region and on the people there. The survey found the potential of the region and statistically different comments. Tourism is a complete set of activities to relax, have fun and have a holiday, and people perform these activities over a certain period of time.The information obtained as a result of this application has been analyzed using the SPSS 21 program. Reliability analysis, independent sampling t tests were performed during the analyzes.