Yoğun bakım hastalarının endotrakeal aspirasyon sırasındaki ağrı davranışlarının incelenmesi
Investigation of intensive care patients' pain behaviors during endotraceal aspiration
  1. Tez No: 686826
  2. Yazar: HİLAL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FADİME ÇINAR, PROF. DR. FATMA ETİ ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu araştırma yoğun bakım ünitesinde erişkin entübe hastaların endotrakeal aspirasyon öncesi, uygulama esnasında ve sonrasında ağrı davranışlarını belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: İstanbul'da faaliyette bulunan bir eğitim araştırma hastanesi'nin 3. Basamak yoğun bakım ünitelerinde yürütüldü. Araştırmanın örneklemine araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan 40 erişkin entübe hasta alındı. Veriler Hasta Bilgi Formu, Davranışsal Ağrı Skalası ve Richmand Ajitasyon Sedasyon Skalası ile toplandı. Verilerin analizi bilgisayarda istatistik paket programı kullanılarak yapıldı, bulgular yüzde 95 güven aralığı ve 0.05 anlamlılık düzeyinde yorumlandı. Bulgular: Hastaların Davranışsal Ağrı Skalası puan ortalaması endotrakeal aspirasyon öncesi 4,57±1,19 aspirasyon esnası için 5,67±2,06 ve aspirasyon sonrası için 5,05±1,39'dir. Hastalarda endotrakeal aspirasyon öncesinde, esnasında ve sonrasında Davranışsal Ağrı Skalası puan ortalaması arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0.000). Davranışsal Ağrı Skalası puan ortalamasının endotrakeal aspirasyon esnasında daha yüksek olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to determine the pain behavior of adult intubated patients before, during, and after endotracheal aspiration in the intensive care unit. Materials and Methods: It was carried out in the 3rd level intensive care units of a training and research hospital operating in Istanbul. Forty adults intubated patients who met the inclusion criteria were included in the study sample. Data were collected using the Patient Information Form, Behavioral Pain Scale, and Richmond Agitation Sedation Scale. The analysis of the data was done using a statistical package program on the computer, and the findings were interpreted at the percent 95 confidence interval and 0.05 significance level. Results: The mean score of the Behavioral Pain Scale of the patients was 4.57 ± 1.19 before endotracheal aspiration, 5.67 ± 2.06 during aspiration, and 5.05 ± 1.39 after aspiration. The difference between the mean scores of the Behavioral Pain Scale before, during, and after endotracheal aspiration was found to be statistically significant (p = 0.000). It was determined that the mean score of the Behavioral Pain Scale was higher during endotracheal aspiration.