Measuring efficiency in education using PISA 2018 data
PISA 2018 verilerini kullanarak eğitimde etkinlik ölçümü
  1. Tez No: 686827
  2. Yazar: ECE UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP ERTUĞRUL KARSAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Dünyanın dört bir yanındaki öğrencilere nitelikli ve tarafsız eğitimin sunulması ihtiyacı ile birlikte eğitim kaynaklarının verimli kullanılması ve öğrencilerin eğitimdeki başarılarının ölçülmesi giderek önem kazanmıştır. Bu kapsamda, PISA (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı), 15 yaşındaki öğrencilerin PISA sınavlarındaki başarısı ve öğrencilerin eğitimini etkileyen faktörler hakkında değerli bilgiler sunmaktadır. PISA verilerinin önemi gözetilerek, bu yüksek lisans tezi OECD ülkelerinin eğitim performanslarının değerlendirilmesi için PISA 2018 veri tabanını kullanmaktadır. Performans değerlendirmesi, ortak ağırlıklı VZA (Veri Zarflama Analizi) tabanlı modeller kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Farklı modellerle elde edilen sonuçlar, etkinlik puanları, sıralamalar, girdi ve çıktıların ağırlık dağılımları açısından karşılaştırılmıştır. Modellerin çoğunda Estonya ve Finlandiya en verimli ülkeler olarak belirlenmiştir. Geleneksel VZA modeli, on ülkeyi verimli olarak tanımlarken, uygulanan ortak ağırlıklı VZA temelli modellerin çoğu, ülkeler arasında tam sıralamayı elde etmeyi başarmıştır. Buna ek olarak, tez çalışması kapsamında bulanık hedef programlama temelli yeni bir model ortaya konmuş ve var olan sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Bu değerlendirme, eğitim verimliliği açısından ülkelerin mevcut durumunu gözlemlemek ve eğitim sistemlerinin iyileştirilmesi için çıkarımlar elde etmek adına iyi bir referans oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the need of proposing qualified and impartial education to students from all around the world, the efficient use of educational resources and the measurement of students' success in education have gained increasing importance. In this context, the PISA (Programme for International Student Assessment) provides valuable information about the success of 15-year-old students in PISA tests and about the factors that influence the education of students. This thesis uses the PISA 2018 database for educational performance assessment of OECD countries. The performance evaluation is conducted by common-weight DEA-based models. The results obtained by different models are compared in terms of efficiency scores, rankings and weight dispersions. In majority of the models, Estonia and Finland are determined as the most efficient countries. While the conventional DEA model identifies ten countries as efficient, the majority of implemented common-weight DEA-based models achieves full discrimination among countries. At the end, a novel approach based on fuzzy goal programming is proposed in order to compare the results. This assessment can be a good reference for policy-makers to observe the current situation of their countries in terms of education efficiency and to derive political implications for the improvement of the education systems.