Erken postpartum dönemde emzirme ve oksitosin uygulamasının postpartum hemorajiye etkisinin karşılaştırılması
Comparison the effects of breastfeeding and oxytocin administration on postpartum hemorage in the early postpartum period
- Tez No: 686829
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma, erken postpartum dönemde emzirme ve oksitosin uygulamasının postpartum hemorajiye (PPH) etkisinin karşılaştırıldığı randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Çalışma, T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Esenler Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde 1 Ağustos 2019- 1 Ağustos 2020 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmaya 66 oksitosin uygulanan ve 66 sadece emziren kadın olmak üzere toplam 132 kadın katılmıştır. Veriler; sosyodemografik özellikler (11 soru), doğum öncesi uygulamalar ve laboratuvar bilgileri içeren (9 soru) Veri Toplama Formu ile doğum sonrası ilk 8 saat hayati bulgular, ped takipleri ve 8. saatteki Hemoglobin (Hb)- Hemotokrit (Hct)- Platelet (Plt) değerlerini içeren Takip Çizelgesi ile toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. Oksitosin uygulanan kadınların grubunda en düşük yaş 20 yaş ve altı (%16,7), en yüksek yaş 33-38(%4,5) olduğu, sadece emziren kadınların grubunda ise en düşük yaş 20 yaş ve altı (%22,7), en yüksek yaş 33-38(%16,7) dir. Gruplar arasında gebelik şekilleri (p=0,023) epizyotomi (p=0,012), yenidoğan ağırlığı (p=0,029), doğum öncesi Diastolik Kan Basıncı (DKB), Sistolik Kan Basıncında (SKB) anlamlı fark saptanırken(p0,05). Her iki grubun doğum sonu DKB, SKB, nabız değerleri zamanla düşme eğilimine girmiştir. Grupların tekrarlayan ped sayılarında anlamlı fark (p=0,001) ve doğum sonu 8.
Özet (Çeviri)
This research is a randomized controlled experimental study comparing the effect of breastfeeding and oxytocin administration in the early postpartum period on postpartum hemorrhage. The Research was conducted between 1 August 2019- 1 August 2020 at the T.C. Ministry of Health Istanbul Esenler Gynecology and Pediatrics Hospital. A total of 132 women participated in the study, 66 of whom were administrated oxytocin and 66 of whom were breastfeeding only. Sociodemographic characteristics (11 questions), prenatal applications and laboratory information (9 questions), vital signs, pad follow-ups in the first 8 hours after birth, and Hemoglobin (Hb)-Hemotocrit (Hct)-Platelet (Plt) levels at the 8th hour were collected with the Data Collection Form and Tracking Chart. SPSS 22.0 program was used for data analysis. According to the research; in the group of women prescribed oxytocin, the minimum age was 20 years and younger (16.7%), the highest age was 33-38 (4.5%), in the group of exclusively lactating women, the minimum age is 20 years and less (22.7%) and the highest age is 33-38 (16.7%). There was a significant difference between the groups in terms of pregnancy types (p=0.023), episiotomy (p=0.012), infant weight (p=0.029), prenatal diastolic blood pressure, and systolic blood pressure (p0.05). Diastolic Blood Pressure (DBP), Systolic Blood Pressure (SBP) and pulse values of both groups tended to decrease over time.