Sezaryen sonrası erken postpartum dönemde uygulanan müzik terapinin primipar annelerin anksiyete düzeyine ve emzirme başarısına etkisi
The effect of music therapy applied in the early postpartum period after cesarean section on the anxiety level and breastfeeding success of primiparous mothers
- Tez No: 837898
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışma, spinal anestezi ile sezaryen sonrası erken postpartum dönemde uygulanan müzik terapinin primipar annelerin anksiyete düzeyine ve emzirme başarısına etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Çalışma deneysel tipte ön test son test kontrol gruplu desende yapılmıştır. Çalışma, İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde Aralık 2021-Ağustos 2022 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmaya örnekleme alınma kriterlerini taşıyan rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen deney (n=30) ve kontrol (n=30) grubu olmak üzere n=60 anne alınmıştır. Veriler; 'Tanıtıcı Bilgi Formu','Durumluk Anksiyete Ölçeği','Görsel Analog Ölçek','Emzirme Gözlem Formu','LATCH (Latch on the breast, Audible swallowing, Type of nipple, Comfort of breast / nipple, Hold) Emzirme Tanılama Ölçüm Aracı' ile toplanmıştır. Doğum sonrasında deney ve kontrol grubundaki annelerin üç spontan emzirme zamanında emzirme süreçlerinde gözlem yapılmıştır. Deney grubuna emzirme süreçlerinde müzik terapisi uygulanmıştır. Deney grubuna 'Durumluk Anksiyete Ölçeği' ve 'Görsel Analog Ölçek' emzirme seanslarında müzik terapi öncesi ve sonrasında, kontrol grubuna ise emzirme öncesinde ve sonrasında uygulanmıştır. Deney ve kontrol grubuna ayrıca“Emzirme Gözlem Formu”ve“LATCH Emzirme Tanılama Ölçüm Aracı”emzirme seansları sırasında uygulanmıştır. Yaş ortalamaları kontrol grubundaki annelerin 24,77±3,80 deney grubundaki annelerin ise 24,73±4,71'tür.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the effect of music therapy in the early postpartum period after the cesarean section with spinal anesthesia on primiparous mothers' anxiety level and breastfeeding success. The study was carried out in the experimental type pretest-posttest control group design. The study was conducted in Istanbul Başakşehir Çam and Sakura City Hospital Gynecology and Obstetrics Hospital between December 2021 and August 2022. The study included n=60 mothers in the experimental (n=30) and control (n=30) groups selected by random sampling method who met the inclusion criteria.“The Descriptive Information Form”,“State-Trait Anxiety Inventory”,“Visual Analogue Scale”,“Breastfeeding Observation Form”, and“LATCH (Latch on the breast, Audible swallowing, Type of nipple, Comfort of breast / nipple, Hold) Breastfeeding Assessment Tool”were used during data collection. After delivery, observations were made on the breastfeeding processes of mothers in the experimental and control groups at three spontaneous breastfeeding times. Music therapy was applied to the experimental group during the breastfeeding process. The“State Anxiety Inventory”and the“Visual Analogue Scale”were applied to the experimental group before and after music therapy during breastfeeding sessions, and to the control group before and after breastfeeding. In addition, the“Breastfeeding Observation Form”and“LATCH Breastfeeding Assessment Tool”were applied to the experimental and control groups during the breastfeeding sessions.