Annelerin sağlık inanç modeline göre aşı tutumları ve bazı bebek sağlığı uygulamaları ile ilişkisi
Mothers' vaccine attitudes according to health belief model and its relationship with some infant health practices
  1. Tez No: 686852
  2. Yazar: FEYZA BARDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ TANYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırma; annelerin çocukluk çağı aşılarına ilişkin tutumlarını ve çocuklarının tam aşılı olma durumunu belirleme ve aşı yaptırma davranışı ile bazı bebek sağlığına ilişkin davranış/uygulamalar ve gebelik dönemi tetanoz aşısı yaptırma durumu arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla kesitsel tasarımda yapılmıştır. İl merkezi Karatay ve Meram ilçelerinde yaşayan iki-dört yaş arasında çocuğu olan 674 anne ile bu çalışma yürütülmüştür. Veriler sosyodemografik özellikler, aşı özellikleri bazı bebek sağlığı uygulamalarını değerlendiren anket formu ve Aşıyla İlgili Toplum Tutumu-Sağlık İnanç Modeli Ölçeği ile toplanmıştır. Veriler ortalama, standart sapma, sayı ve yüzde olarak özetlenmiştir. Analizlerde ki-kare, bağımsız gruplarda t testi, çoklu regresyon analizi ile lojistik regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan annelerin yaş ortalaması 31.72±4.62'dir ve %97.8'i evlidir. Bebeklerin/çocukların %80.2'si tam aşılı, %8.3'ünün hiç aşısı yoktur ve %45.5'ine ulusal aşı takvimi dışında da aşı yapılmıştır. Sıfır-iki yaş çocuk izlemini düzenli yaptırmayan (%69.1), bebeklik çağı sağlık taramalarını tam yaptırmayan (%29.9), D vitamini (%42.6) ve demir takviyesini (%29.6) kullanmayan, bitkisel yağ (%32.2), hacamat (%58.1), tuzlama (%33.0) ve kupa (%70.0) gibi alternatif tıp yöntemlerini kullanan grubun tam aşılı olmama oranı diğer gruplara göre daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
Research; This study was conducted in a cross-sectional design to determine mothers' attitudes towards childhood vaccinations and their children's full vaccination status, and to evaluate the relationship between vaccination behavior and some infant health behaviors/practices and pregnancy tetanus vaccination status. This study was conducted with 674 mothers with children between the ages of two and four living in the provincial center of Karatay and Meram. The data were collected by sociodemographic characteristics, vaccine characteristics, a questionnaire evaluating some infant health practices and the Public Attitude Towards Vaccination Scale-Health Belief Model. Data are summarized as mean, standard deviation, number, and percentage. Chi-square analysis, t-test for independent groups, multiple regression analysis and logistic regression analysis were used in the analysis. The mean age of the mothers participating in the study was 31.72±4.62 and 97.8% of them were married. Infants/children of 80.2% were fully vaccinated, 8.3% had no vaccination at all, and 45.5% were vaccinated outside the national vaccination schedule. 0-2 years old children who did not have regular follow-up (69.1%), did not have full health screenings in infancy (29.9%), did not use vitamin D (42.6%) and iron supplements (29.6%), vegetable oil (32.2%), blood letting (58.1%), salting (33.0%) and cupping (70.0%) the rate of not being fully vaccinated was higher in the group using alternative medicine methods.