Tek taraflı gömülü maksiller kanin olgularında maksiller sinüs hacimlerinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi yöntemi ile incelenmesi
Evaluation of maxillary sinus volume in patients with unilateral impacted maxillary canine using cone-beam computed tomographyv
- Tez No: 686859
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYZA KARADEDE ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Gelişen bilgisayar teknolojisi, kliniğe yardımcı olacak yeni tanı metotlarının önünü açmıştır. Özellikle üç boyutlu görüntüleme cihazları diş ve çene anomalilerinin teşhisinde altın standart değerine ulaşmıştır. Dişlerin, çene kemiği içinde gömülü kalması ortodontik tedavilerde en sık karşılaşılan problemlerden biridir. Bu durumun çevre dokular üzerindeki adaptif ve kompanzatif etkileri konusunda bilgi sahibi olmak önemlidir. Doğru tedavi için doğru tanı önemlidir. Bu çalışmada, tek taraflı gömülü kanine sahip bireylerin her iki maksiler sinüs hacimlerinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) kullanılarak karşılaştırılmalı incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma grubunu 15-39 yaş aralığında bulunan 82 (51 kadın, 31 erkek) hastanın, KIBT cihazı kullanılarak elde edilen görüntüleri oluşturmuştur. MIMICS programı (Materialise HQ Technologielaan, Leuven, Belgium) kullanılarak, bireylerin maksiller sinüs hacimleri incelenmiştir Elde edilen verilerin istatistiksel analizi, IBM SPSS Statistics 22 (IBM Corp., Armonk, New York, USA) programı ile yapılmış; verilerinin normal dağılıma uygunluğu“Shapiro-Wilk”normallik testi ve quantile-quantile grafikleri ile değerlendirilmiştir. Sağ tarafında gömülü kanin bulunan 36 hastanın sağ sinüs hacmi, sol sinüs hacmine göre daha küçük bulunmasına rağmen aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildir (p>0,05). Sol tarafında gömülü kanin bulunan 46 hastanın, sol sinüs hacmi ise sağ sinüs hacmine göre daha büyük bulunmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Developing computer technology has opened the way for new diagnostic methods that will help the clinic. In particular, three-dimensional imaging devices have reached the gold standard value in the diagnosis of teeth and jaw anomalies. The impacted teeth is one of the most common problems encountered in orthodontic treatments. It is important to have detailed information about the adaptive and compensatory effects of this situation on surrounding tissues. Correct diagnosis is important for correct treatment. In this study, it was aimed to compare the maxillary sinus volumes of individuals with unilateral impacted canine with the maxillary sinus volumes on the side without impacted teeth using cone beam computed tomography (CBCT). The study group consisted of images of 82 patients (51 females, 31 males) between the ages of 15-39 using CBCT device. Using the MIMICS program (Materialise HQ Technologielaan, Leuven, Belgium), the maxillary sinus volumes of the individuals were examined. The statistical analysis of the obtained data was made with IBM SPSS Statistics 22 (IBM Corp., Armonk, New York, USA) program; The compliance of the data to normal distribution was evaluated using the“Shapiro-Wilk”normality test and quantile-quantile graphics. The right sinus volume of 36 patients with impacted canine on the right side was found to be smaller than the left sinus volume, the difference was not statistically significant (p> 0.05). The left sinus volume of 46 patients with impacted canine on the left side was larger than the right sinus volume, there was no statistically significant difference (p> 0.05).