Panoramik radyograflar kullanılarak Türk popülasyonunda dişlerdeki transpozisyon ve transmigrasyon sıklığının araştırılması
Investigation of prevalence of tooth transposition and tooth transmigration in the Turkish population using panoramic radiographs
- Tez No: 536824
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE AYTUĞAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Panoramik Radyograflar Kullanılarak Türk Popülasyonunda Dişlerdeki Transpozisyon ve Transmigrasyon Sıklığının Araştırılması Diş transpozisyonu aynı yarım çenedeki iki komşu dişin yer değiştirmesi veya bir dişin komşuluğu olmayan başka bir dişle yer değiştirmesi olarak tanımlanır ve %0,3 prevalansa sahiptir. Diş transpozisyonu, maksiller veya mandibular dentisyonu tek taraflı veya çift taraflı olarak etkileyebilir; bununla birlikte, kanin diş hemen hemen her zaman etkilenir. Bu olguların çoğu maksillada kanin-1. premolar ve mandibulada kanin-lateral kesici dişleri içerir. En sık etkilenen bazal kemik maksilladır, unilateral transpozisyon insidansı daha yüksektir ve en sık etkilenen taraf çenenin sol tarafıdır. Transpozisyonun genel popülasyonda insidansı çok düşüktür ve genellikle diğer dental anomalilerle ilişkilidir. Diş hekimliğinde, bir dişin sürmeden önceki yani gömülü haldeyken migrasyonu orta hattı geçmişse transmigrasyon olarak adlandırılır. Transmigrasyon standart gömülülük vakalarından daha nadir görülen bir durumdur. Çalışmamızda 2016-2018 yılları arasında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı kliniğine başvuran ve klinik kayıtları tutulan, 6108 hastaya ait panoramik radyograflar retrospektif olarak incelendi. Belirlenen olgulara ait sayı, yaş, cinsiyet, transpozisyon tipi, transmigrasyon tipi, transpozisyon veya transmigrasyonun lokalizasyonu, çenelerde sağ veya sol tarafta bulunma ve diğer dental anomaliler (hipodonti (üçüncü molarlar hariç), maksiller lateral kesici dişlerin mikrodontisi, gömülü diş, persiste süt kaninler ve süpernümerer dişler) ile birlikte görülme durumu kaydedildi. Transpozisyon ve transmigrasyon olguları uygun şekilde sınıflandırıldı. Transpozisyon ve transmigrasyon ile cinsiyet, maksilla–mandibula, sağ-sol, unilateral-bilateral ve tipleri arasındaki ilişki ayrı ayrı tek yönlü Ki-Kare testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Investigation of Prevalence of Tooth Transposition and Tooth Transmigration in the Turkish Population Using Panoramic Radiographs The tooth transposition is defined as the displacement of two adjacent teeth on the same side of the jaw, or another tooth without a tooth adjacent to the tooth,1-5 and has a 0.3% prevalence.4 Dental transposition may affect the maxillary or mandibular dentition unilaterally or bilaterally; however, the canine tooth is almost always affected, with the majority of cases involving the canine-first premolar in the maxilla3 and canine-lateral incisor20 in the mandible.10 The most frequently affected basal bone is maxillary, with a higher incidence of unilateral transposition and the most commonly affected side is the left side of the jaw.4, 30-37 The incidence of transposition in the general population is very low and is often associated with other dental anomalies.38 In dentistry, the migration of the impacted tooth before its eruption is called transmigration if the midline has passed.12-16 Transmigration cases are less common than standard impaction cases. In our study, panoramic radiographs and clinical records of 6108 patients were examined retrospectively that were admitted to Izmir Katip Celebi University Faculty of Dentistry Oral and Maxillofacial Radiology Clinic in between 2016-2018. The number, age, gender, type of the transposition or transmigration, location of the transposition or transmigration presence of right or left side of the jaws and other dental anomalies (hypodontia (except third molars), microdontia of the maxillary lateral incisors, impacted teeth, persistent deciduous canines and supernumerary teeth) were recorded. Transposition and transmigration cases were appropriately classified. The relationship between transmigration and transposition and gender, maxillary or mandibular locations, right or left locations, unilateral or bilateral and types was evaluated by one-way Chi-square test.