Yoğun bakım hemşirelerinin beyin ölümü ve organ transplantasyonuna yönelik tutumu ölçeğinin geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
Turkish validity, reliability study of the attitudes of intensive care nurses towards brain death and organ transplantation
  1. Tez No: 686879
  2. Yazar: İRFAN ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HESNA GÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma“Yoğun Bakım Hemşirelerinin Beyin Ölümü ve Organ Transplantasyonuna Yönelik Tutumu Ölçeği”nin Türkçe'ye uyarlanması geçerlilik ve güvenilirliğinin analiz edilmesi amacı ile yapıldı. Araştırma metodolojik çalışma olarak uygulandı. Çalışmaya iki farklı hastanenin yoğun bakım kliniklerinde çalışan 256 hemşire alındı. Verilerin normal dağılım durumu Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirildi. Ölçeğin geçerlilik analizinde, dil ve kapsam geçerliliği; yapı geçerliği analizinde, açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi yapıldı. Güvenilirlik analizinde ise test tekrar test yöntemi, iç tutarlılık analizinde Cronbach alfa kat sayısı kullanıldı. Kapsam geçerliliği sonucuna göre 7,13 ve 14. maddeler ölçekten çıkarıldı. Ölçeğin iç tutarlılık analizinde; Cronbach alfa katsayısının 0.85,madde-toplam puan korelasyonlarının 0.143-0.700 arasında olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to analyze the validity and reliability of the Turkish adaptation of the“Intensive Care Nurses”Attitude Scale towards Brain Death and Organ Transplantation". The research was carried out as a methodological study and 256 nurses who are working in intensive care units of two different hospitals were included in the study. The situation of the normal distribution of the data was evaluated with the Kolmogorov-Smirnov test. Language and content validity were used in the validity analysis of the scale, and explanatory and confirmatory factor analyzes were performed in the construct validity analysis. Test-retest method was utilized in the reliability analysis, and the Cronbach alpha coefficient was used in the internal consistency analysis. Items 7, 13 and 14 were removed from the scale according to the content validity. In the internal consistency analyzes of the scale; it was determined that the Cronbach alpha coefficient was 0,85, and item-total score correlations were between 0,143-0,700.