Yoğun bakım hemşirelerinin kadaverik donör bakımına yönelik bilgi düzeylerinin, beyin ölümü ve organ transplantasyonuna yönelik tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of intensive care nurses' knowledge level towards cadaveric donor care and attitudes towards brain death and organ transplantation
- Tez No: 917429
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAHİDE TUNÇBİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma, yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin, kadaverik donör bakımı hakkındaki bilgi düzeyleri, beyin ölümü ve organ transplantasyonu hakkındaki tutumları arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı ve ilişkisel tipte yapılmıştır. Araştırma iki üniversite hastanesinin 3.basamak yoğun bakım ünitelerinde donör bakımı vermiş olan hemşirelerle Mayıs 2024-Temmuz 2024 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini 154 hemşire oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında“Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Hemşirelerin Donör Bakımına Yönelik Bilgi Soru Formu”,“Yoğun Bakım Hemşirelerinin Beyin Ölümü ve Organ Transplantasyonuna Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Hemşirelerin donör bakımına yönelik bilgi puanı ortalaması 7.28±2.08, yoğun bakım hemşirelerinin beyin ölümü ve organ transplantasyonuna yönelik tutum ölçeği puan ortalaması 58.29±7.61 olarak bulunmuştur. Hemşirelerin çalışma süresinin arttıkça bilgi puanlarının arttığı, eğitim düzeyi arttıkça beyin ölümü ve organ transplantasyonuna yönelik tutumlarında rahatsızlık tutumunun azaldığı, donör bakımı ile ilgili eğitim alan hemşirelerin olumlu tutum puanında anlamlı bir artış olduğu ortaya çıkmıştır. Hemşirelerin donör bakımı ile ilgili bilgi düzeyinin yüksek olması, hemşirelerde beyin ölümü ve organ transplantasyonuna yönelik olumlu tutum ile ilişkili bulunduğundan hem temel lisans eğitiminde hem de mezuniyet sonrası hizmet içi eğitimlere ve yoğun bakım hemşireliği sertifika programlarına donör bakımı konusunun dahil edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive and correlational study in order to evaluate the relationship between the knowledge level of nurses working in intensive care units about deceased donor care and their attitudes towards brain death and organ transplantation. The study was conducted between May 2024 and July 2024 with nurses who provided donor care in tertiary intensive care units of two university hospitals. The study sample consisted of 154 nurses.“Descriptive Characteristics Form”,“Nurses' Knowledge Questionnaire Towards Donor Care”, and“Intensive Care Nurses' Attitude Scale Towards Brain Death and Organ Transplantation”were used to collect the data. The mean score of knowledge of nurses regarding donor care was found to be 7.28±2.08, and the mean score of attitude scale of intensive care nurses regarding brain death and organ transplantation was found to be 58.29±7.61. It was found that knowledge scores of nurses increased as their working period increased, and discomfort decreased in their attitudes towards brain death and organ transplantation as their level of education increased, and there was a significant increase in the positive attitude score of nurses who received training on donor care. Since nurses' high level of knowledge about donor care is associated with positive attitudes towards brain death and organ transplantation, it is recommended that donor care be included in both basic undergraduate education and postgraduate in-service training and intensive care nursing certificate programs.