Erkek hastalarda düşük detrusor aktivitesi; İnfravezikal obstriksiyon tanılarını yeterli işeme yüzdesinden tespit etme ve çözüm bulma
Significance of bladder voiding efficiency in differential diagnosis of hypoactive bladder and bladder outlet obstruction in male patients
  1. Tez No: 686910
  2. Yazar: MEHMET YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: UZMAN OĞUZ MERTOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İzmir Tepecik Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 25
Özet
Amaç: Mesane işeme etkinliği (MİE) ile Hipoaktif mesane(HAM) ve mesane çıkım tıkanıklığı (MÇT)'nı ayırt edebilmek. Gereç ve Yöntem: 4454 hastanın üroflow, işeme sonrası artık idrar verileri ve sonrasında yapılan Basınç akım çalışması (BAÇ) değerleri incelendi. Çalışmaya erkek, üroflowda 150 cc idrar verebilen, en az 2 adet üroflow' u bulunan, ve verileri tam hastalar dâhil edildi. Alt üriner sistem (AÜS) semptomlarını etkileyebilecek maligniteleri (mesane tm, prostat ca, vb.) olan, mesane, üreter alt uç taş'ı, enfeksiyon'u, transüretral girişim hikâyesi, nörojenik hastalığı olan, ürodinami öncesi sondalı veya temiz aralıklı kateterizasyon yapan hastalar çalışma dışı bırakıldı. BAÇ değerlerine göre hastaların mesane çıkım indeksi (MÇİ) ve mesane kontraktilite indeksleri (MKİ) hesaplandı. HAM grubu altında MKİ zayıf MÇİ obstrüksiyonsuz hastalar, MÇT grubu altında ise MKİ normal MÇİ obstrüksiyonlu hastalar toplandı. Bulgular: 44 HAM, 49 MÇT grubunda toplam 93 hasta değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objective: To distinguish between hypoactive bladder (HAB) and bladder outlet obstruction (BOO) by using bladder voiding efficiency (BVE). Materials and Methods: Uroflowmetry, post-void residual (PVR) urine data and subsequent pressure flow studies (PFS) data were examined. Patients were excluded from the study, who had malignancies(bladder tumor, prostate cancer, etc.), bladder stones, infection, neurogenic diseases. Bladder outlet obstruction index (BOOI) and bladder contractility index (BCI) were calculated according to the patients' PFS values. Patients with weak BCI and obstruction-free BOI were grouped under the HAB group and normal BCI and BOI with obstruction were grouped under the BOO group. Results: Totally 93 patients were examined, 44 in HAB 49 in BOO groups.