Hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde çalışan paramedik ve ATT'lerin profesyonel tutumlarının arrest ritimler bilgi düzeyine etkisi
The effect of professional attitudes of paramedic's and ATT's working in pre-hospital emergency healthcare on the knowledge level of arrest rhythms
  1. Tez No: 686928
  2. Yazar: SUAT ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ÖZORAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, İlk ve Acil Yardım, Nursing, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırma, hastane öncesinde çalışan paramedik ve ATT(Acil Tıp Teknisyeni)'lerin profesyonel tutumlarının arrest bilgi düzeyine olan ilişkisinin belirlenmesi amacıyla Artvin İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı 112 istasyonlarında çalışan, 88 paramedik ve 64 ATT ile 2 Şubat-30 Nisan 2021 tarihleri arasında internet ortamında gerçekleştirilmiştir. Veriler;“Birey Tanıtım Formu”,“Meslekte Profesyonel Tutum Envanteri (MPTE)”ve“Arrest Ritimler Bilgi Düzeyi Soru Formu”ile tanımlayıcı olarak yapılmış ve verilerin analizinde SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows 23.0) programı kullanılmıştır. Bulgular p0.05). Paramedik ve ATT'lerde arrest ritimler bilgi düzeyi puan ortalaması %77,2 puan olup bilgi düzeylerinin yüksek düzeyde olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out on the internet between February 2 and April 30, 2021 with 88 paramedics and 64 ATTs working in 112 stations of Artvin Provincial Health Directorate in order to determine the relationship between the professional attitudes of paramedics and ATT (Emergency Medical Technicians) working in the pre-hospital. . Data;“Individual Identification Form”,“Professional Attitudes in Occupation Inventory (MPTE)”and“Arrest Rhythms Knowledge Level Questionnaire”were made as descriptive and SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows 23.0) program was used in the analysis of the data. The findings were evaluated at p0.05). The mean score of knowledge of arrest rhythms in paramedics and ATTs was 77.2%, and their knowledge level was considered to be at a high level.