Nâzım Hikmet, Sabahattin Ali, Orhan Veli ve Rıfat Ilgaz'ın kesişen hayatlarına belgesel animasyon tekniğiyle bileşik sanatlar perspektifinden bir bakış
A glance from the perspective of combine arts with documentary animation technique at the intersecting lives of Nâzim Hikmet, Sabahattin Ali, Orhan Veli and Rıfat Ilgaz
- Tez No: 686946
- Danışmanlar: PROF. HAKİME NUR GÖKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı; bilgi-iletişim alanında güncel dinamikler ve eğilimler göz önünde bulundurularak bileşik sanatlar çatısı altında, belgesel animasyon tekniğiyle somut bir örnek üretebilmektedir. Çalışmanın kapsamını, Cumhuriyet tarihinin dört büyük şairi, yazarı konumunda olan isimlerin kesişen yaşamları ve bu dönemde birbirlerine sanat ve edebiyat yolu ile dokunuş hikayeleri oluşturmaktadır. Edebiyat dünyasına ve Resim-iletişim sanatları alanına odaklı yürüyen çalışmada, literatür taramaları yapılmış, farklı kaynaklardan ve kişisel arşivlerden Resim materyaller toplanmış, yüz yüze görüşmeler yapılmış gerek teknik gerekse temel bilgi boyutlarında konu uzmanlarıyla yuvarlak masa toplantıları gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen çalışmalar ve günümüz teknolojisinin olanak verdiği Resim sunum tekniklerinin kullanılmasıyla“Şairler Zamanı”isimli belgesel animasyon fragmanı hazırlanmıştır. Docudrama özellikleri taşıyan bu ürün, belgeselin alışılagelmiş yaklaşımına bağlı kalmamış ama kişilerin ve olayların gerçeklikle olan bağını da koparmamıştır. Yüksek lisans tez çalışması kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda oluşturulan“Şairler Zamanı”isimli ürünün bir döneme ışık tutmaya çalışırken aslında toplumsal farkındalığın arttırılmasına ve olaylara farklı açılardan bakma yetisinin geliştirilmesine bir katkı sunabileceği düşünülmüştür. Sonuç olarak, başta edebiyat, iletişim, teknoloji, Resim sanatlar olmak üzere farklı disiplinler arası geçişli bir yaklaşımın, belgesel animasyon tekniğiyle yorumlanarak Cumhuriyet tarihinin dört büyük şairinin geniş kitlelerle buluşturulmasının sağlanabileceği görülmüştür. Bu durum, bileşik sanatların toplum yaşamına farklı boyutlarda sunabileceği katkılara bir örnek olarak nitelendirilmiş ve docudramanın farklı konularda toplumsal farkındalığın geliştirilmesinde güncel dinamiklere uygun, etkin bir araç olarak değerlendirilebileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to generate a epitome with documentary animation technique under the umbrella of combine arts, in view of the fact that the current dynamics and trends in the field of information-communication. The scope of the study consist of the four great poets, writers of the history of the Republic, intersecting lives and stories of touching each other in this period. The study was carried out with a focus on the literature and visual-communication arts. Literature searches were carried out, visual materials were collected from different sources and personal archives, face-to-face interviews were realized, and roundtable meetings were held with experts on both technical and core knowledge dimensions. A documentary animation fragment titled“The Time of Poets”has been prepared by using the studies carried out and the visual presentation techniques enabled by today's technology. This fragment, which has docudrama features, did not stick to the conventional approach of documentary, but did not break the connection of people and events with reality. While trying to shed light on a period, the fragment called“The Time of Poets”created with this study was thought to contribute to increasing social awareness and developing the ability to look at the fact from different perspectives. As a result, it has been seen that a transitional approach between different disciplines, especially literature, communication, technology and visual arts, can be interpreted with documentary animation technique, and it can be ensured that the four great poets of the history of the Republic meet with large masses. This situation has been described as an example of the contributions that combine arts can make to social life in different dimensions. And it is foresighted that docudrama can be considered as an effective tool, suitable for current dynamics, in developing social awareness on different subjects.