Resimli Ay mecmuası
  1. Tez No: 51817
  2. Yazar: UĞUR DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
ÖZET Şubat 1924 - Aralık 1936 tarihleri arasında yayımlanan ve bu süre içerisinde yayınına iki defa ara veren Resimli Ay Mecmuası, şekil ve muhteva bakımından incelenmiştir. Cumhuriyet'in ilânından sonra yayın hayatına başlayan, yayınlanmakta olduğu dönemlerde bir çok inkılâbın gerçekleşmesine tanıklık eden Resimli Ay Mecmuası, yazı ve makaleleriyle ileriye doğru atılan adımları desteklemiştir. Büyük bir yazar kadrosuna sahip olan dergide, Mehmet Zekeriya ve Sabiha Zekeriya'dan başka Nazım Hikmet, Sadri Ertem, Suat Derviş, Sabahattin Ali gibi toplumcu düşünceyi ve edebiyatı savunan dönemlerin ilerici yazarları faaliyet göstermişlerdir. Söz konusu sanatkârların yazıları dönemin edebiyatçıları tarafından ilgiyle izlenmiş, Nazım Hikmet'in Mehmet Zekeriya ile birlikte yürüttükleri“Putları Yıkıyoruz”kampanyası edebiyat aleminde büyük yankılar uyandırmıştır. Bunlardan başka işçiler ve köylüler başta olmak üzere gelir düzeyi düşük insanlar problemleriyle birlikte Resimli Ay'a konu olmuşlardır. Bu yönüyle Resimli Ay, düşünce yönü ağır basan bir hüviyet göstermiştir. Çalışmamızda, önce Resimli Ay'ın Türk dergiciliğindeki yeri, yayın hayatı ve yayın politikasıyla birlikte verilmiş, daha sonra dergide yer alan tüm yazıların yazar ve konu adlarına göre fihristi çıkarılmıştır. Nazım Hikmet'e ait yazı, şiir ve hikâyeler ile, büyük polemiklere yol açan“Putları Yıkıyoruz”kampanyasıyla ilgili yazılar çalışmamızın metinler kısmında verilmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The“Resimli Ay”magazine, which was published between the date of February 1924 and May 1936 and was stopped. The distribution in this period, is searched in formly and contently. The“Resimli Ay”magazine which began the period of distribution after the decleration of republic and withessed mony revulations becaming true in the period of time when it has been published, supported the thoughts for the future with its articles writing. Reformer nowelists such as Mehmet Zekeriya, Sabiha Zekeriya and also Nazım Hikmet, Sadri Ertem, Suat Derviş, Sabahattin Ali, who defense the periods of socialist thought and literature, work in the magazine wich has got a big writer group. These writer's work were followed by a big interest by the lite rary men of the period. The campaign -“we destroy the taboos-”of which Nazım Hikmet and Mehmet Zekeriya went together with, brought a great voice in the literary world. Furthermore, workers and villagers -the low classes of the society- are the subjects with their problems of the“Resimli Ay”in our thesis, firstly, the place of“Resimli Ay”is pointed in Turkish magazines with its the period of distrubutin and the period of politics and then the index is arranged according to the 'writers subjects' names of the whole writings. The writings about“we destroy taboos”campaign which causes the big speculations and the proses, poems and stories of which belong to Nazım Hikmet is pointed in the part of text in our thesis.