Metabolik sendrom ve tip 2 diyabet hastalığı ile irisin ve asprosin düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between metabolic syndrome and TYPE 2 diabetes disease and irisin and asprosin levels
  1. Tez No: 686953
  2. Yazar: SELAY DURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİYE ÇELİKKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Metabolik sendrom (MetS), insülin direncinin öncülük ettiği, obezite, dislipidemi, hiperglisemi, yüksek kan basıncı ve koroner arter hastalığını (KAH) içeren bir klinik özellikler kümesidir. MetS'nin hızla artan yaygınlığı (genel dünya nüfusunun%20-30'u) ve olası zararlı sonuçları göz önüne alındığında, öngörücü faktörlerini ve mekanizmalarını ortaya çıkarmak için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Tip 2 diabetüs mellitus (T2DM), çok sinsi seyreden bir hastalık olup diyabetin en yaygın tipidir ve dünya genelinde yaşam sürelerini olumsuz etkilemektedir. T2DM ve obezite gibi metabolik hastalıklar vücutta birçok sağlık sorununa sebebiyet verdiği için iyileştirilmesinde salgılanan hormonların ilişkisi önemlidir. Çalışmamızda Metabolik Sendrom (MetS), obezite ve Tip 2 (T2DM) diyabet hastalarında irisin ve asprosin düzeylerinin insülin direnci belirteçleri ve kardiyovasküler hastalık riski ile arasındaki ilişkiyi saptayarak ortaya koymayı amaçladık. Çalışmamıza 120 hasta grubu ve 25 kontrol grubu dahil edildi. Metabolik sendromlu hastalarda asprosin, bel çevresi, sistolik kan basıncı, diastolik kan basıncı, trigliserit, insülin, HDL, HOMA, VKİ kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu (sırasıyla p=0,000, p=0,000, p=0,000, p=0,000, p=0,000, p=0,000, p=0,000, p=0,000, p=0,000, p=0,000). Metabolik Sendromlu hastalarda irisin ise anlamlı olarak düşük bulundu (p=0,000). T2DM 'li hastalarda asprosin, bel çevresi, sistolik kan basıncı (SKB), diastolik kan basıncı (DKB), trigliserit (TG), insülin, HDL, HOMA, VKİ kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu (sırasıyla p=0,000, p=0,000, p=0,000, p=0,000, p=0,007, p=0,000, p=0,000, p=0,000). T2DM 'li hastalarda irisin ise anlamlı olarak düşük bulundu (p=0,000). Sonuç olarak araştırmamızda gruplar içeresinde irisin düzeyleri düşük, asprosin düzeyleri yüksek bulundu. Bu durum ile yeni keşfedilen irisin ve asprosin belirteçlerinin obezite, MetS ve Tip2 DM hastalıklarındaki düzeylerinin ortaya konması ile bu hastalıkların nedenleri ve tedavi konularında cevaplar verilebilecektir.
Özet (Çeviri)
Metabolic syndrome (MetS), led by insulin resistance It is a set of clinical features that includes obesity, dyslipidemia, hyperglycemia, high blood pressure, and coronary artery disease (CAD). Given the rapidly increasing prevalence of MetS (20-30% of the general world population) and possible harmful consequences, further research is needed to uncover its predictive factors and mechanisms. Type 2 diabetes mellitus (T2DM) is a very insidious disease, the most common type of diabetes, and negatively affects life expectancy worldwide. Since metabolic diseases such as T2DM and obesity cause many health problems in the body, the relationship between the hormones secreted is important in their improvement. In our study, we aimed to determine the relationship between irisin and asprosin levels and insulin resistance markers and cardiovascular disease risk in patients with Metabolic Syndrome (MetS), obesity and Type 2 (T2DM) diabetes. Our study included 120 patient groups and 25 control groups. Asprosin, waist circumference, systolic blood pressure, diastolic blood pressure, triglyceride, insulin, HDL, HOMA, BMI were found to be significantly higher in patients with metabolic syndrome compared to the control group (respectively p=0.000, p=0.000, p=0.000, p=0.000, p=0.000, p=0.000, p=0.000, p=0.000, p=0.000, p=0.000). In patients with Metabolic Syndrome, irisin was found to be significantly lower (p=0.000). Asprosin, waist circumference, systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP), triglyceride (TG), insulin, HDL, HOMA, BMI were found to be significantly higher in patients with T2DM compared to the control group (respectively p=0.000, p= 0.000, p=0.000, p=0.000, p=0.007, p=0.000, p=0.000, p=0.000). In patients with T2DM, irisin was found to be significantly lower (p=0.000). In conclusion, irisin levels were found to be low and asprosin levels were found to be high within the groups in our study. With this situation, by revealing the levels of the newly discovered irisin and asprosin markers in obesity, MetS and Type 2 DM diseases, answers will be given about the causes and treatment of these diseases.