Başkası merkezli dışsallık, Allah merkezlilik ve kendisi hakkında yapılan dedikodudan etkilenme arasındaki ilişki üzerine bir alan araştırması
A field research on the relationship between others centered externality, Allah centeredness and getting affected by gossip about one's self
  1. Tez No: 686973
  2. Yazar: MERYEM ALMA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT HOROZCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışma başkası merkezli dışsallık ve Allah merkezlilik düzeylerinin, üniversite öğrencilerinde kendisi hakkında yapılan dedikodudan etkilenme düzeyini yordayıp yordamadığını araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak“Başkası Merkezli Dışsallık Ölçeği”,“Allah Merkezlilik Ölçeği”ve“Dedikodu ve Söylenti Tutum Ölçeği'nin Tepkiler Alt Boyutu”kullanılmıştır. Araştırma bulguları, Allah merkezlilik ve başkası merkezli dışsallıkla kendisi hakkında edilen dedikodudan etkilenme düzeyi arasında pozitif yönde ilişki olduğunu ve başkası merkezliliğin dedikodudan etkilenmeyi yordama gücünün ise daha kuvvetli olduğunu göstermektedir. Dedikodudan etkilenme düzeyinin Allah merkezlilik, başkası merkezli dışsallık, cinsiyet, katılımcıların dedikoduya yönelik yaklaşımları, öznel dindarlık algısı, dini vecibelerini yerine getirme değişkenlerine göre farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to assess whether levels of“others centered externality”and“Allah Centeredness”predict the level of getting affected by gossip about one's self in university students.“The Others Centered Externality Scale”,“Scale of Allah Centeredness”and“Reactions Subscale of The Gossip and Rumor Attitude Scale”were used as the data collection tools. Our research findings show that both Allah Centeredness and others centered externality have a positive relationship with the level of getting affected by gossip about one's self, where others centered externality has a greater power in predicting getting affected by gossip. It was found that the level of getting affected by gossip varied with variables such as Allah centeredness, others centered externality, gender, attitude towards gossip, personal perception of religiosity and fulfillment of religious duties.