Erken ve orta evredeki parkinson hastalarında postüral instabilite, gövde stabilizasyonu ve taban altı basınç değerlerinin incelenmesi
The investigation of postüral instability, core stability and foot plantar pressure in mild to moderate parkinson disease
- Tez No: 686982
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEZEHAT ÖZGÜL ÜNLÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma erken ve orta evredeki Parkinson hastalarında (PH) postüral instabilite, gövde stabilizasyonu ve taban altı basınç değerlerini incelenmek ve bu değişikliklerin birbiri ile ilişkilerini araştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya 24 PH ile benzer yaş ve cinsiyette 23 sağlıklı birey dahil edildi. Denge; Biodex-BioSway™ Denge Sisteminin postüral stabilite testi ile, kor gücü; sit-ups testi ve modifiye push-ups testi ile, kor endurans; gövde fleksiyon testi, modifiye Biering-Sorensen testi, prone bridge testi, sağ ve sol lateral köprü testi ile değerlendirildi. Postür değerlendirilmesi PostureScreen Mobile uygulaması kullanılarak, Center of Force (CoF) değerinin sapma miktarının sağ ve sol ayak arasındaki fark Tekscan HR MatScan™ Pressure mat sistemi kullanılarak yapıldı. Düşme riski Berg Denge Ölçeği (BDÖ) kullanılarak değerlendirildi. Çalışmanın sonucunda erken ve orta evre PH'da kontrol grubuna göre denge, kor güç, kor endurans değerlerinin azalmış olduğu görüldü (p0,05). PH'da BDÖ sonuçlarına bakıldığında, kontrol grubuna göre PH'nın BDÖ skorlarının azalmış olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate postüral instability, core stability and foot plantar pressure in mild to moderate Parkinson disease (PD) and how these changes related to each other. The study included 24 PD patients with Hoehn&Yahr score between 1-3 and 23 healthy volunteers of similar age and gender. Balance was evaluated with Biodex-BioSway™ Balance system for postüral instability; core power was evaluated with sit-ups test and modified push-ups test; core endurance was evaluated with trunk flexion test, modified Biering-Sorensen test, prone bridge test and right and left lateral bridge test. The individuals' posture, foot plantar pressure and fall risk were evaluated with PostureScreen Mobile application, Tekscan HR MatScan™ Pressure Mat system and Berg Balance Score (BBS), respectively. In the foot plantar pressure evaluation Center of Force (CoF) deviation was used for right and left foot. As a result of the study, it was found that the balance, core power and core endurance of mild to moderate PD patients decreased according to the control group (p0,05).